21 февруари, 2024
ПочетнаТЕХНОЛОГИЈАЗапочна владеењето на 5G паметните телефони

Започна владеењето на 5G паметните телефони

Продажбата на 5G паметни телефони во јануари, за прв пат во историјата, ги надмина испораките на 4G уреди, покажа новата студија на „Counterpoint Research“.

Гледано преку проценти, продажбата на 5G уреди изнесува 51 процент.

Најголем раст на продажбата на 5G телефони придонесоа купувачите од Кина, бидејќи 84 отсто од сите 5G уреди во светот се продадени во таа земја.

Зад Кина се Северна Америка и Западна Европа, а „крал“ на продажбата во САД (САД) е „Apple“, кој најмногу придонесе за растот во таа земја со своите „iPhone“ уреди.

Аналитичарите очекуваат доминацијата на „Apple“ да се зголеми уште повеќе, откако го објави својот нов и најевтин „iPhone SE“ со поддршка за 5G.

„Samsung“ штотуку ги лансираше новите телефони од серијата „Galaxy А“, од кои сите доаѓаат со 5G, па може да се каже дека владеењето на 5G дефинитивно започна.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП