недела, 10 декември 2023
ПочетнаКОМПАНИИПрофитот на „Oracle“ се преполови

Профитот на „Oracle“ се преполови

Американскиот конкурент на германскиот производител на софтвер „SAP“ – „Oracle“, пријави остар пад на добивката во третиот фискален квартал. Нето приходот падна на 2,32 милијарди долари од 5,02 милијарди долари во истиот период од минатата година, според американскиот продавач на софтвер за претпријатија.

Лошиот резултат се должи на трошоците за изградба на центри за податоци, како и на загубите од други инвестиции. Приходите изнесуваат 10,51 милијарди долари, што е во согласност со очекувањата на аналитичарите.

Цената на акцијата падна за 6% по крајот на тргувањето. „Oracle“ веќе некое време инвестира се повеќе и повеќе во облак бизнисот, потсетува „Bloomberg“. На пример, компанијата изгради нови центри за податоци, ги прошири своите понуди и на тој начин привлече клиенти како што е американската видео услуга „Zoom“.

Во исто време, „Oracle“ даде оптимистичка прогноза за својот бизнис со облачни услуги, што им помогна на нејзините акции делумно да закрепнат од падот на тргувањето по размената. Извршниот директор Сафра Кац рече на конференциски повик дека приходите од облак услугите ќе „излезат“ од фискалната година меѓу 24% и 26%. Вкупните приходи ќе пораснат до 5% во тековниот квартал, велат аналитичарите на околу 11,8 милијарди долари во тековниот квартал.

Со години, „Oracle“ се обидува да го прошири својот бизнис со облачни услуги и да стекне основа на брзорастечкиот пазар, предводен од „Amazon.com Inc.“, „Microsoft Corp.“ и „Alphabet Inc“. Приходите од облак услугите се зголемија за 24 отсто на 2,8 милијарди долари на годишно ниво во третиот фискален квартал, кој заврши на 28-ми февруари, се вели во соопштението на компанијата со седиште во Остин, Тексас.

Продажбата на алатките за планирање на ресурси за претпријатија на „Oracle“ – „Fusion ERP“ и „NetSuite“ – порасна за 33% и 27% на годишно ниво, соодветно, и двете забавувајќи се од претходниот квартал бидејќи побарувачката за софтвер за надградба на „back-office“ што помага во управувањето со функциите како што се сметководството и изворите е намален.

Во декември, „Oracle“ соопшти дека ќе го купи давателот на здравствени информации „Cerner Corp.“ за околу 28,3 милијарди долари. Инвеститорите со нетрпение очекуваат да слушнат како купувањето ќе ги поддржи здравствените амбиции на „Oracle“, покрај преместувањето на податоците од „Cerner“, кој претходно беше партнер со „Amazon Web Services“, во сопствените центри за податоци на „Oracle“.

„Освен големото име и пристапот, што друго нуди „Oracle“? Сите очекуваат да го видат ова“, вели Тревор Вајт, аналитичар во „Nucleus Research“.

За време на конференцискиот повик по објавувањето на резултатите, менаџерите одбија да коментираат за купувањето на „Cerner“. Прогнозата за продажба сугерира дека зделката нема да биде склучена во тековниот период кој завршува во мај, објаснуваат тие.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП