четврток, 18 август 2022
ПочетнаАВТОБИЗ„Porsche“ го претстави својот прв Touring кросовер (ФОТО-ВИДЕО)

„Porsche“ го претстави својот прв Touring кросовер (ФОТО-ВИДЕО)

Љубителите на „Porsche“ многу добро знаат што значи логото „Т“ за моделите на брендот. Исто така, добро знаат дека само два од моделите на германскиот производител на спортски автомобили, „718“ и „911“, беа достапни со ова ниво на опрема. Но, сега на сцената е првиот „Touring SUV“ од Штутгарт.

Запознајте го „Porsche Macan T“! Традиционално, моделите „Touring“ ја пополнуваат празнината помеѓу основното и средното ниво на опрема во палетата на „Porsche“. Тие нудат малку повеќе возбуда без да одат во крајности во поглед на видот и динамиката. Токму тоа е случај и овде, бидејќи „Macan T“ е позициониран помеѓу основниот модел и „Macan S“.

Како таква, „Т“-варијантата го задржува почетното ниво на дволитарскиот четирицилиндричен турбо бензинец на „Macan“, кој постигнува максимална моќност од 265 коњски сили и 400 Nm вртежен момент. Агрегатот ја испраќа силата до сите четири тркала преку 7-степен автоматски менувач со двојна „PDK“ спојка.

Тука започнуваат разликите со основниот модел, бидејќи „Macan T“ го добива пакетот „Sport Chrono“ и системот за суспензија на „Porsche Active Suspension Management“ како стандардна опрема. Воздушната суспензија е достапна како опција, со поспецифични и поцврсти амортизери и стабилизатори. Суспензијата е за 15 mm пониска од стандардната, а во „воздушната“ верзија може да се отстрани за уште 10 mm.

Како и воздушната суспензија, системот „Porsche Torque Vectoring Plus“ е достапен со дополнителна цена.

Од „Porsche“ велат дека „Macan T“ забрзува од 0 до 100 km/h за 6,2 секунди, а максималната брзина е иста како кај основниот модел – 232 km/h.

„Т“-верзијата доаѓа со специфични визуелни елементи и внатре и надвор. Така, можете да видите некои темно сиви акценти на капачињата на ретровизорите, спојлерот на покривот, околу предната решетка и на дното на вратите. Сиви се и задните натписи и логоа, а околу пригушувачите и прозорците е црно.

Стандардно, „Macan Touring“ е достапен со специфични тркала од 20 инчи, како и спортски седишта со 8-брзинско греење. Стандардни се и спортскиот волан, „Sport Chrono“ стоперката на контролната табла и натписите „Macan T“ на праговите на вратите. Достапен е мултимедијалниот систем за управување со комуникацијата „Porsche“ со екран од 10,9 инчи. Новиот кросовер сега е достапен за нарачки, со почетна цена (во Германија) од 69.462 евра.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП