сабота, 28 јануари 2023
ПочетнаКОМПАНИИ„Maersk“ купува компанија за копнен транспорт за 1,7 милијарди долари

„Maersk“ купува компанија за копнен транспорт за 1,7 милијарди долари

Контејнерската компанија „А.Р. Moller-Maersk“ се согласи да купи „Pilot Freight Services“ за 1,68 милијарди долари, со што ќе го зајакне својот бизнис со копнен транспорт. Во исто време, компанијата сигнализира дека невидениот бум во испораките со контејнери може да почне да поминува.

Договорот, објавен во средата, се совпадна со прогнозата за профитот за 2022-ра година, што се покажа дека е под проценките на аналитичарите. „Maersk“ рече дека очекува силна прва половина пред „нормализација“ на превозот на почетокот на втората половина.

Компаниите за контејнери уживаа огромни профити во изминатите две години бидејќи метежот во пристаништата и потрошувачите кои купуваат стоки од дома ги зголемија цените за време на пандемијата. „Maersk“ и неговите конкуренти ги користат парите за да го диверзифицираат својот бизнис со засилување на операциите во области како што се воздушниот транспорт и логистиката.

„Нашите упатства се во средина каде што излегуваме од пандемија, и искрено, немаме многу искуство со тоа. Резултатите ќе бидат многу слични на минатогодишните, што беше рекорд од секоја гледна точка“, изјави извршниот директор Сорен Скосо за „Bloomberg“.

Акциите на „Maersk“ по објавувањето на веста поскапеа за 2,4% на берзата во Копенхаген.

Компанијата соопшти дека очекува заработка пред камата, даноци, амортизација за 2022-ра година од околу 24 милијарди долари. За споредба, просечната проценка во студијата на „Bloomberg“ беше 28 милијарди долари.

Договорот со американскиот „Pilot Freight“ додава значителна количина на логистика од секоја фаза на услугата на предлозите за копнен транспорт, велат од „Maersk“. Цената на зделката е еднаква на вредноста на компанијата од 1,8 милијарди долари по обврските за лизинг според МСФИ-16, соопшти компанијата.

„Глобалниот пазар на контејнери ќе се прошири за 2% до 4% во оваа година, во зависност од високата неизвесност поврзана со тековниот метеж, прекините на мрежата и моделите на побарувачка“, велат од „Maersk“.

Минатиот месец компанијата беше престигната од „Mediterranean Shipping“ како најголема транспортна компанија во светот според капацитетот, но таа останува најголемиот сопственик на контејнерски бродови.

„Maersk“ има доволно пари за аквизиции. Компанијата, која транспортира околу една петтина од светските контејнери по морски пат, го насочи своето внимание кон копнената логистика, каде што има поголем потенцијал за раст и повисоки профитни маржи.

Во декември, компанијата преговараше за купување на азискиот гигант за складирање „LF Logistics“ во вредност од 3,6 милијарди долари, втора по големина аквизиција во нејзината историја.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП