14 јуни, 2024
ПочетнаТЕХНОЛОГИЈАРакетата на SpaceX однесе американски шпионски сателит во орбитата

Ракетата на SpaceX однесе американски шпионски сателит во орбитата

Ракетата Falcon 9 на американската приватна компанија SpaceX во средата лансираше шпионски сателит во орбитата, кој ќе биде во служба на американските вселенски сили, објави Националниот извидувачки кабинет (NRO) задолжен за создавање и управување со американската воена сателитска мрежа.

Ракетата која го носеше сателитот NROL-87 полета во 12.27 часот по локално време (21.27 по средноевропско време) од воената база Ванденберг во Калифорнија и ја внесе во орбитата на Земјата, по што се врати во базата без никакви потешкотии, додаде НРО во изјава.

„Сателитот НРОЛ-87 е дизајниран и конструиран од НРА, која управува со него за потребите на нејзината вселенска извидувачка мисија“, соопшти воената разузнавачка агенција, без дополнителни детали, повикувајќи се на „воените тајни“.

НРА, која е под јурисдикција на Пентагон и го следи меѓународниот поморски сообраќај и комуникации на американските противници, додава дека ова е прв лансиран сателит оваа година и 17-ти во последните две години.

Тој е во служба на Командата на вселенските сили, која е со седиште во Лос Анџелес.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП