вторник, 6 јуни 2023
ПочетнаКОМПАНИИ„IBM“ објави најсилен раст на приходите во последните 10 години

„IBM“ објави најсилен раст на приходите во последните 10 години

Американскиот технолошки концерн „International Business Machines Corp.“ (IBM) објави приход што ги надмина прогнозите на аналитичарите, поддржан од силната побарувачка во софтверската единица, која го вклучува хибридниот облак на „IBM“. Ова се гледа како сигнал дека напорите на 110-годишниот технолошки гигант за трансформација даваат резултати.

Продажбата се зголеми за 6,5 отсто на 16,7 милијарди долари во трите месеци заклучно со 31-ви декември, се вели во соопштението на технолошката компанија со седиште во Армонк, Њујорк. Ова е најголем пораст во последните 10 години. Според податоците собрани од „Bloomberg“, аналитичарите очекуваа просечни 16 милијарди долари. Акциите на компанијата пораснаа за 7,5% во пост-берзанското тргување, по што изгубија голем дел од својот раст.

„Ова е почеток на новиот „IBM“ и изгледите за тоа како ќе изгледаме во иднина“, изјави главниот финансиски директор Џим Кавано во интервју за „Bloomberg“.

Одделот за софтвер на „IBM“, најголемата деловна единица, порасна за 8,2 отсто на 7,3 милијарди долари. Консултантската единица, порано позната како „Global Business Services“, објави приход од 4,7 милијарди долари, што е за 13% повеќе од претходната година.

Резултатите се први откако „IBM“ го заврши откупувањето на голем дел од својот оддел за инфраструктурни услуги во ноември во нова компанија наречена „Kyndryl“, која вклучува сервисни операции како што се управување со центарот за податоци за клиентите и традиционална ИТ поддршка. Одделот ја означува четвртата голема трансформација на „IBM“ и е значаен чекор во планот на извршниот директор Арвинд Кришна да ја насочи компанијата, наречена „Big Blue“, кон технологијата на облак и вештачката интелигенција.

Приходите од хибридниот облак се зголемија за 16 отсто на 6,2 милијарди долари, поттикнати од продажбата на „Red Hat“, која порасна за 19 отсто во кварталот.

Стратегијата на Кришна да го фокусира „IBM“, кој традиционално се фокусира на мејнфрејм компјутерите и услугите за информатичка технологија, на брзорастечкиот пазар на облак компјутери, помогна да се оживее продажбата по години стагнација на растот на приходите. Сепак, иако компаниите се повеќе и повеќе ги префрлаат своите операции на Интернет, „IBM“ се соочува со силна конкуренција во облак услугите од гиганти како што е „Microsoft Corp.“ и „Amazon.com Inc“.

„IBM“ се обидува да се разликува од своите поголеми конкуренти во облак услугата нудејќи хибриден модел кој им помага на клиентите да складираат и пресметуваат податоци во локалната инфраструктура, приватните облак услуги и серверите управувани од јавните провајдери.

Во минатото, „IBM“ го искористи фактот што системите не можеа лесно да се интегрираат, но облакот го промени тоа, вели аналитичарката на „Morningstar“, Џули Бусал Шарма.

„Пандемијата ги принуди компаниите да започнат да ги мигрираат работните обврски кон облачните услуги и „IBM“ ја направи промената, таргетирајќи ги најдобрите добавувачи во нивната класа“, вели Шарма.

Дури и пред да ја преземе функцијата извршен директор во екот на пандемијата, Кришна одигра клучна улога во развојот на стратегијата за хибриден облак на „IBM“ и надгледување на купувањето на „Red Hat“ од 33 милијарди долари. Овој месец, „IBM“ продаде дел од својот бизнис „Watson Health“ на фирмата за приватен капитал „Francisco Partners“, намалувајќи ги некогаш високите амбиции на технолошката компанија во здравството.

Во врска со другите големи промени во структурата на компанијата по „Kyndryl“, Кришна рече дека „IBM“ го направи многу од она што е потребно и чувствува дека го имаат вистинското портфолио“.

„IBM“ предвидува просечен едноцифрен раст на приходите во 2022-ра година, како и дополнителниот раст на продажбата на „Kyndryl“ од околу 3%.

„Нивните прогнози покажуваат раст од околу 7% до 8%, што не е лошо за нив“, вели аналитичарот на „Bloomberg Intelligence“, Анураг Рана. „Сепак, тие ќе се соочат со тешки споредби во втората половина од годината“, додава Рана.

Заработката без трошоци изнесуваше 3,35 долари по акција, што е над просечната проценка на аналитичарите од 3,23 долари. Бруто маржата е 56,9%, што ги надминува очекувањата на аналитичарите за 56,1%.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП