21 јули, 2024
ПочетнаТЕХНОЛОГИЈАПристигнува нов телефон „POCO“, кој може да биде хит

Пристигнува нов телефон „POCO“, кој може да биде хит

Од следниот месец се очекува нов телефон „POCO“, кој би можел да биде популарен во средниот сегмент.

„Xiaomi“ на глобално ниво ќе ја претстави серијата „Redmi Note 11“, а со неа ќе дојде и најновата верзија на корисничкиот интерфејс од оваа компанија – „MIUI 13“. Сега се појавија информации дека „Xiaomi“ се подготвува да го претстави телефонот „POCO“ следниот месец.

Смартфонот, со број на моделот „22011116PG“, се појави во „FCC“ на почетокот на овој месец, а потоа беше откриено дека телефонот ќе пристигне од лансирањето со „MIUI 13“, кој најверојатно ќе се базира на „Android 12“. Сега истиот телефон е исто така сертифициран од Малезиската регулаторна агенција, каде што беше откриено дека телефонот ќе се вика „POCO X4 5G“.

Познатиот „свиркач“ Мукул Шарма исто така известува дека телефонот ќе стигне на индискиот пазар, бидејќи бил сертифициран од „BIS“, на почетокот на овој месец, а во Индија телефонот ќе се вика „POCO X4 5G“.

Кога станува збор за спецификациите на телефонот, се известува дека тој ќе сподели некои карактеристики со моделот „Redmi Note 11 Pro 5G“, но не со оној што ќе биде претставен утре за светскиот пазар. Сепак, објавено е дека „POCO X4 5G“ ќе биде малку понапредна верзија на телефонот „Redmi Note 11 Pro 5G“.

Се истакнува дека „Redmi Note 11 Pro 5G“ ќе биде опремен со „AMOLED“ екран со стапка на освежување од 120 Hz и поддршка за Full HD + резолуција. На горниот дел од екранот на телефонот ќе има предна камера со сензор од 16 MP, додека на задната страна ќе има три сензори за камера во комбинација од 108MP + 8MP + 2MP. Тоа е главен, ултра широк и макро сензор.

Што се однесува до батеријата, „Redmi Note 11 Pro 5G“ наводно ќе има батерија од 5.000 mAh, со поддршка за брзо полнење од 67 W. Телефонот треба да користи „Qualcomm Snapdragon 690“ чип, поврзан со 6GB или 8GB LPDDR4X RAM и 128GB простор за складирање UFS 2.2.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП