вторник, 27 септември 2022
ПочетнаКОМПАНИИ„Intel“ планира фабрика за чипови од 20 милијарди долари во Охајо

„Intel“ планира фабрика за чипови од 20 милијарди долари во Охајо

Американскиот технолошки гигант „Intel“ објави дека ќе инвестира 20 милијарди долари во огромна нова фабрика во Охајо, која ќе развива и произведува модерни чипови, велат извори запознаени со ова прашање.

Планираната инвестиција ќе доведе до отворање на 3.000 постојани работни места. Магазинот „Time“, кој прв ја откри веста, рече дека „Intel“ ќе изгради најмалку две фабрики.

Во петокот, претседателот Џо Бајден потсети на напорите на американската влада „да ги зголеми резервите на чипови, да произведува повеќе во Америка и да ги обнови нивните синџири за снабдување овде дома“, соопшти претходно Белата куќа.

Извршниот директор на „Intel“, Пат Гелсинџер, ќе се сретне со Бајден во Белата куќа во петок, соопштија извори. Белата куќа не одговори на барањето за коментар.

Првичните 20 милијарди долари се првиот чекор кон изградба на комплекс од осум фабрики вреден десетици милијарди долари.

„Intel“ одби да ги коментира своите планови, но во соопштението рече дека Гелсинџер во петок ќе открие повеќе детали за „најновите инвестициски планови за производство на „Intel““ бидејќи работи на „одговор на зголемената побарувачка за напредни полупроводници“.

Компаниите со чипови се борат да го зголемат производството бидејќи компаниите ширум светот, од автомобилска до електроника за широка потрошувачка, се соочија со недостиг на компоненти. „Intel“, исто така, се обидува да ја врати својата позиција на производител на најмали и најбрзи чипови, што сега е окупирана од актуелниот лидер – „TSMC“ со седиште во Тајван.

Наесен, Гелсинџер рече дека планира да објави уште еден кампус во САД пред крајот на годината, кој на крајот ќе има вкупно осум погони. Тој изјави дека комплексот би можел да чини 100 милијарди долари за една деценија и потенцијално да вработи 10.000 луѓе.

Гелсинџер работи на плановите за проширување на „Intel“, особено во Европа и САД, бидејќи се обидува да ја зголеми конкуренцијата со светските играчи и да го реши глобалниот недостиг на микрочипови.

„Intel“ е во напредни разговори со Италија за инвестиција која се очекува да биде околу 8 милијарди евра. Планот е да се формира фабрика за пакување чипови, напиша „Reuters“ кон крајот на минатата година.

Во меѓувреме, администрацијата на Бајден се обидува да го натера Конгресот да одобри финансирање од 52 милијарди американски долари за значително да го зголеми производството на чипови во Соединетите држави.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП