понеделник, јануари 17, 2022
ПочетнаЕКОНОМИЈАЌе има парно греење до крајот на грејната сезона, ЕСМ ќе управува...

Ќе има парно греење до крајот на грејната сезона, ЕСМ ќе управува со БЕГ

Владата преку „Електрани на Северна Македонија“ (ЕСМ) ќе управува со БЕГ до крај на грејната сезона.

Ова е одлуката што ја донесе државата со цел скопјани да имаат парно и тоа да не се исклучи од вечерва, како што беше најавено од БЕГ поради немање гас.

„ТЕ-ТО е задолжено да произведува и дополнителна електрична енергија“, соопшти министерот за економија, Крешник Бектеши.

„Утре ќе има парно греење и ќе има до крајот на грејната сезона. Сите други одлуки се дел од решенијата што ќе ги донесеме, како и мерките, финансиските средства што треба да се обезбедат за мерките да се спроведат. До крајот на грејната сезона нема да има проблем со греењето“, рече вицепремиерот Фатмир Битиќи.

„Меѓу ЕСМ и ТЕ-ТО има договор, а идната недела ќе се потпише договорот за ЕСМ да управува со БЕГ. Договорот за испорака на вишоци електрична енергија потпишан е денеска“, рече Бектеши, што значи дека ТЕ-ТО ќе му дава гас на БЕГ за скопјани да имаат топлинска енергија.

БЕГ и натаму ќе има лиценци, обjасни претседателот на Регулаторната комисија за енергетика, Марко Бислимоски. Тој вели дека БЕГ ветил и подобрување со снабдувањето откако во изминатиот период некои од граѓаните се жалеа на млаки наместо топли радијатори.

Бислимоски е лут на експертите, кои реагираа дека може да се очекува големо покачување на парното поради покачувањето на цената на гасот.

„Во изминатиот период имаше најризични очекувања и најави дека ќе се случи апокалипса со топлинската енергија. Кризата со која се соочува Европа ќе заврши со едноставно поскапување од 14 проценти. Во наредниот период ќе има одлука со која ќе се определи реална цена на топлинската цена, а разликата со постојната цена ќе се надомести од Владата“, рече Бислимоски.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

СЛЕДЕТЕ НЕ

91,751фановиЗаследи
2,158следбенициЗаследи
1,420следбенициЗаследи