понеделник, јануари 17, 2022
ПочетнаКОМПАНИИПазарната вредност на „Ford“ го надмина прагот од 100 милијарди долари

Пазарната вредност на „Ford“ го надмина прагот од 100 милијарди долари

Пазарната вредност на американскиот производител на автомобили „Ford Motor Co.“ ја премина границата од 100 милијарди долари бидејќи инвеститорите беа привлечени од 118-годишниот план за електрификација на компанијата, објави „Bloomberg“.

Акциите на „Ford“ поскапеа за 3,5 отсто на 25,33 долари на почетокот на редовното тргување на Њујоршката берза.

Така, пазарната оценка на концернот ја надминува онаа на најголемиот домашен конкурент „General Motors Co.“, како и на неодамна наведениот стартап „Rivian Automotive Inc“.

И покрај растот, компанијата останува далеку зад „Tesla Inc.“, миленикот на инвеститорите, чија пазарна капитализација надминува 1 трилион долари.

Успехот на „Ford“ на берзата во голема мера се должи на стратегијата за електрификација на групацијата за нејзиното портфолио на производи и поради двојното производство на водечкиот модел „F-150 Lightning“, кој ќе дебитира на пазарот оваа пролет.

Компанијата со седиште во Дирборн, Мичиген, исто така, го засилува производството на својот електричен „Mustang Mach-E“ во својата фабрика во Мексико.

Цената на акциите на „Ford“ ужива постојан раст откако Џим Фарли го презеде кормилото на компанијата како извршен директор пред 15 месеци. Тој ја забрза транзицијата на „Ford“ кон електрична мобилност со објавување на планови за годишно производство на 600.000 електрични автомобили до 2024-та година.

Производителот исто така гради фабрики за батерии и склопување во Тенеси и Кентаки.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

СЛЕДЕТЕ НЕ

91,751фановиЗаследи
2,158следбенициЗаследи
1,420следбенициЗаследи