среда, 4 октомври 2023
ПочетнаКОМПАНИИ„TSMC“ ќе ги зголеми трошоците за производство на чипови во 2022-ра

„TSMC“ ќе ги зголеми трошоците за производство на чипови во 2022-ра

Тајванската компанија за чипови „TSMC“ објави раст на профитот од 16,4% во четвртиот квартал на рекордно високо ниво, благодарение на силната глобална побарувачка за чипови. Тој исто така рече дека очекува да потроши најмалку една третина повеќе од минатата година на помодерни полупроводници.

Зголемената побарувачка за чипови што се користат во паметни телефони, лаптопи и други уреди за време на пандемијата со Ковид-19 доведе до екстремен недостиг на овие компоненти. Ова ги принуди производителите на автомобили и електронски компании да го намалат производството, но задржаа големи нарачки од „TSMC“ и другите производители на чипови.

„Taiwan Semiconductor Manufacturing“, главениот снабдувач на „Apple“ кој исто така им служи на компании како „Qualcomm“, рече дека очекува да ги зголеми своите капитални расходи меѓу 40 и 44 милијарди долари во оваа година. Компанијата минатата година потроши 30 милијарди долари.

Во 2021-ва година, „TSMC“ објави план за проширување од 100 милијарди американски долари во следните неколку години, бидејќи новите технологии како што се мобилните мрежи од петтата генерација (5G) и апликациите за вештачка интелигенција ја зголемуваат побарувачката за чипови.

Компанијата влегува во „период на поголем структурен раст“, ​​рече извршниот директор С.С. Веј на онлајн брифингот. Според него, овој раст е поддржан од големата побарувачка за полупроводници поради новите технологии, вклучително и 5G.

„TSMC“, највисоко оценетото азиско друштво на берзата и најголемиот светски подизведувач на чипови, се очекува капацитетот да остане во недостиг во оваа година, а побарувачката да остане на долг рок, додаде Веј.

„TSMC“ проценува дека нејзиниот приход од првиот квартал ќе биде во опсег од 16,6-17,2 милијарди долари, во споредба со 12,9 милијарди долари во истиот период во претходната година. За годинава компанијата очекува да забележи раст помеѓу 25 и 29% во долари.

Во кварталот од октомври до декември, приходите се зголемија за 24,1% на 15,74 милијарди долари. Нето приходот се зголеми на 166,2 милијарди тајвански долари (6,01 милијарди долари) од 142,8 милијарди тајвански долари пред една година.

Ова беше над просечната прогноза од 161,6 милијарди тајвански долари, дадена од 22 аналитичари анкетирани од „Refinitiv“.

Цената на акцијата на „TSMC“ се зголеми за 7% од почетокот на годината, со што компанијата има пазарна капитализација од 618 милијарди тајвански долари. Акциите го завршија тргувањето во четвртокот со 0,15% раст на вредноста, пред објавувањето на финансиските резултати.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП