понеделник, јануари 17, 2022
ПочетнаКОМПАНИИСтартапите лани привлекоа рекордни 621 милијарда долари

Стартапите лани привлекоа рекордни 621 милијарда долари

Стартап компаниите ширум светот привлекоа повеќе средства за ризичен капитал во минатата година од кога било досега, а повеќе градови стануваат технолошки центри, иако Силиконската долина останува цврсто во водство.

Во 2021-ва година, инвеститорите повеќе од двојно го зголемија финансирањето на стартап компаниите на 621 милијарда долари ширум светот, соборувајќи го рекордот од претходната година, според новите податоци од истражувачката компанија „CB Insights“, цитирани од „Bloomberg“.

Соединетите Американски Држави сочинуваат околу половина од глобалното финансирање, при што стартапите собраа околу 311 милијарди долари. Силиконската долина и Њујорк ги задржуваат првите места и за најмногу собрани пари и за најмногу зделки. Ова се должи на неколку големи кругови на финансирање за основани компании.

Но, податоците на „CB Insights“ покажуваат и зголемување на активноста во трансакциите во рана фаза за градовите кои не се традиционални технолошки центри.

Раното финансирање е показател за здрава, растечка стартап средина. Уделот на раните зделки малку се намали и во Силиконската долина и во Њујорк во минатата година, достигнувајќи 57% од вкупниот број во двата региони – нивни најниски поени од најмалку 2015-та година, од кога „CB Insights“ почна да го следи индикаторот. Уделот на трансакциите во рана фаза во Остин, Тексас падна втора година по ред, достигнувајќи 57%.

Раните стартапи во Филаделфија учествуваа со 63% од вкупните зделки, што е повеќе од 51% пред една година. Во Лос Анџелес и Далас, кои достигнаа нови врвови на финансирање во минатата година, тој удел се зголеми на 62% и 55%, соодветно.

„Не е изненадувачки што основачите отвораат нови компании на поразновидни локации“, рече Билал Зубери, партнер во „Lux Capital“ кој ги поддржува компаниите во рана фаза на раст. Бумот во далечината ги направи родните градови на компаниите помалку важни, рече тој, а видео повиците го забрзаа процесот на одлучување дали да поддржат стартап.

„Ако сте поврзани со Њујорк, Остин или Силиконската долина, не е важно дали сте со седиште во Монтана. Најважно е каков екосистем може да користи основачот за менаџерите и вработените“, рече Зубери.

Мајами е уште една жешка точка во Соединетите држави во 2021-ва година благодарение на неколку високи личности кои избегаа од Силиконската долина во потопла клима. Стартапите од Мајами собраа 4,6 милијарди долари во 2021-ва година. Тоа е повеќе од двојно во однос на претходната година и деветкратно зголемување од 2015-та година. Уделот на стартапи во рана фаза во градот исто така се зголеми во последниве години, достигнувајќи го својот максимум од 50% во 2021-ва година.

Не се само градовите во САД кои бележат голем успех. За прв пат откако „CB Insights“ ги следеше податоците од други места каде Азија имаше повеќе кругови на финансирање од кој било друг регион со 12.485 зделки, иако САД остануваат лидери во однос на вкупната вредност. Само во Силиконската долина, стартапите собраа 105 милијарди во минатата година, што ја прави најдобра дестинација за финансирање во светот.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

СЛЕДЕТЕ НЕ

91,751фановиЗаследи
2,158следбенициЗаследи
1,420следбенициЗаследи