сабота, 28 јануари 2023
ПочетнаАВТОБИЗ„Volkswagen“ се откажа од седанот „Passat“

„Volkswagen“ се откажа од седанот „Passat“

Според британскиот „Autocar“, германскиот гигант „Volkswagen“ го запре производството на седанот „Passat“ за европскиот пазар.

Причините за ваквата одлука се посилната продажба на караванот „Passat“ и постоењето на слично позиционираниот модел „Arteon“.

Вестите дека „VW“ ќе го укине седанот „Passat“ во Европа се појавуваат од 2020-ра година. Сепак, се очекуваше тоа да се случи во 2023-та година, но оваа најнова вест значи дека германскиот производител на автомобили ја сменил предвидената временска рамка.

„VW“, исто така, го објави крајот на „Passat“ во САД, а тамошната верзија „2022 Passat Limited Edition“ го означува крајот на производството во САД.

Деветтата генерација на моделот „Passat“ за 2023-та година ќе биде изградена врз основа на подобрена „MQB“ платформа. Со овој најнов развој, деветтата генерација ќе биде достапна исклучиво како караван модел кога ќе пристигне на Стариот континент.

Да потсетиме, „Passat“ е достапен како седан и караван од 1973-та година, кога беше лансиран оригиналниот модел.

Се шпекулира дека згаснувањето на „Passat“ ќе го отвори патот за идниот „Aero B“. Овој целосно електричен модел моментално е во развој и е инспириран од дизајнот на концептот „ID Space Vizzion“ од 2019-та година.

„Aero B“ се очекува да пристигне како и седан и караван. „Aero B“ наводно е само работното име на моделот. „VW“ би можел да го промени за да ја следи воспоставената шема за именување во идентификација на електричните возила, а неговата премиера се очекува кон крајот на оваа година или на почетокот на следната.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП