недела, 2 октомври 2022
ПочетнаКОРОНАОткриен нов сој "Делтакрон", хибрид од Делта и Омикрон

Откриен нов сој “Делтакрон”, хибрид од Делта и Омикрон

Можна варијанта на хибриден ковида-19 се појави на Кипар, пренесува Блумберг.

Леондиос Кострикис, професор по биолошки науки на Универзитетот во Кипар, го нарече видот „делтакрон“ поради неговите генетски потписи налик на омикрони во делта геномот, наведува Блумберг.

Кострикис и неговиот тим досега откриле 25 случаи на вирусот, се вели во извештајот.

Прерано е да се каже дали има повеќе случаи или какви може да бидат последиците.

„Ќе видиме во иднина дали овој вид е попатолошки или позаразен“ во однос на двата доминантни соеви, делта и омикрон, рече Кострикис во интервју за ТВ Сигма во петокот.

Тој верува дека омикрон ќе биде позаразен од делтакрон, додаде тој.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП