27 мај, 2024
ПочетнаКОМПАНИИ„Tencent“ се откажува од уделот во „JD.com“, давајќи им 16 милијарди долари...

„Tencent“ се откажува од уделот во „JD.com“, давајќи им 16 милијарди долари на акционерите

Кинескиот гигант за социјални медиуми „Tencent Holdings Ltd.“ се откажа од поголемиот дел од својот удел во „JD.com Inc.“, велејќи дека компанијата за е-трговија пораснала до тој степен што повеќе не и треба финансиска поддршка од „Tencent“.

Во четвртокот, „Tencent“ соопшти дека ќе дистрибуира околу 457 милиони акции на „JD.com“ во вредност од околу 16,4 милијарди долари во форма на специјална дивиденда на акционерите на „Tencent“. Прераспределбата ја остава „Tencent“ со удел од 2,3% во „JD.com“. За споредба – досега оваа акција беше 17%, што ја направи „Tencent“ најголем акционер на „JD“, пишува „The Wall Street Journal“.

Откажувањето на „Tencent“ од својот удел во „JD“ ефективно го затвори поглавјето во кое гигантот на социјалните медиуми доби удел во ривалот „Alibaba Group Holding Ltd.“ за да се спротивстави на огромниот кинески пазар за е-трговија. Сè уште задржува значителен удел во другите големи играчи во е-трговија, како што се снабдувачот на храна „Meituan“ и трговскиот гигант „Pinduoduo Inc“.

Како дел од новиот договор, „Tencent“ соопшти дека нејзиниот претседател Мартин Лау поднел оставка од одборот на „JD.com“. Од „Tencent“ велат дека двете компании ќе продолжат да одржуваат деловни односи и покрај продажбата на акциите.

Акциите на „JD.com“ паднаа за 7,6% во утринското тргување во Хонг Конг по објавувањето на договорот. Акциите на „Tencent“ поскапеа за 4,5%.

„Tencent“, најпознат по својата сеприсутна апликација за социјални медиуми WeChat и нејзиното доминантно присуство на кинескиот пазар за онлајн игри, инвестира многу во технолошки компании дома и во странство, станувајќи значаен инвеститор во перспективни компании за социјални медиуми: медиуми, забава и електрични возила.

„JD.com“ објави пораст на приходите од 29% во минатата година, а нето добивката се зголеми за повеќе од четири пати на 49,4 милијарди јуани (околу 7,6 милијарди долари).

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП