21 јули, 2024
ПочетнаАВТОБИЗ„Audi“ никогаш не го направи „RS Q7“, но овој „SQ7“ е блиску...

„Audi“ никогаш не го направи „RS Q7“, но овој „SQ7“ е блиску (ФОТО/ВИДЕО)

Во март 2016-та година, „Audi SQ7“ стана најмоќниот дизел „SUV“ во светот. Тој го задржа моторот „TDI“ по фејслифтот 3 години подоцна, но потоа се откажа од водечката позиција во гамата на бензински „TFSI“ мотор.

На некои луѓе не им се допадна бидејќи дизелот нуди поголем вртежен момент и помала потрошувачка на гориво.

Сепак, „Audi“ не се реши да направи „RS“ верзија на „Q7“ (тоа не е случај со Q5), а причината беше што преминаа на „RS Q8“. Сепак, некои тјунинг компании не се колебаа и ги подобрија перформансите на „SQ7“, во тој случај тој се приближува до нивоата на моќност што ги нуди „RS Q8“.

Во овој случај, 4.0-литарскиот твин-турбо V8 мотор е значително подобрен, кој веќе има 800 Nm вртежен момент. Ова е сепак за 100 Nm помалку од дизелот „SQ7“, но коњските сили се зголемени за 10% и достигнуваат 550 ks (на SQ8 тие се 600). Огромниот кросовер веќе забрзува од 0 до 100 km/h за 3,7 секунди, што е импресивно достигнување за автомобил тежок 2,4 тони.

Факт е дека со оваа тежина автомобилот можеби изгледа премногу тежок, но неговите перформанси на патот се навистина извонредни. Иако не изгледа толку елегантно и спортски како „RS Q8“, овој „Q7“ има и други предности, тој е поимпресивен и помускулест.

Штета што не се споменува колку чинат подобрувањата на него. Сепак, тие сигурно нема да бидат евтини, што дополнително ќе ја зголеми цената на автомобилот.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП