петок, јануари 21, 2022
ПочетнаКОМПАНИИ„Salesforce“ ја зголеми годишната прогноза и назначи нов менаџер

„Salesforce“ ја зголеми годишната прогноза и назначи нов менаџер

„Salesforce“, американскиот конкурент на германскиот софтверски концерн „SAP“, продолжува да има корист од стекнувањето на давателот на услуги за канцелариски разговор „Slack“ и повторно ја зголеми својата прогноза.

За годината што завршува во јануари 2022-ра година, сега се очекува приходите да се движат помеѓу 26,39 милијарди долари и 26,40 милијарди долари, изјави во вторникот пионерот во обнлачните услуги од Соединетите држави по затворањето на американскиот пазар.

Дури кон крајот на септември „Salesforce“ ја зголеми прогнозата за продажба на помеѓу 26,25 и 26,35 милијарди долари. За истиот период минатата година се остварени 21,25 милијарди долари, потсетува „Bloomberg“.

Но, новата прогноза се покажа како разочарувачка за инвеститорите и акциите паднаа за повеќе од 6% на продолжената сесија. Сепак, од почетокот на годината порасна за 28%.

Заработката, без некои ефекти, ќе достигне 73 центи по акција во четвртиот квартал фискален крајот на јануари, се вели во соопштението на „Salesforce“. Според податоците собрани од „Bloomberg“, аналитичарите прогнозираат просечни 82 центи. Приходите ќе достигнат 7,23 милијарди долари во споредба со проценката од 7,24 милијарди долари.

„Salesforce“, исто така, предвидува приход од 7,25 милијарди долари во првиот квартал, кој завршува во април. Во просек, аналитичарите очекуваа тие да бидат 7,35 милијарди долари.

Во исто време, „Salesforce“ го назначи Брет Тејлор за ко-извршен директор заедно со основачот на компанијата Марк Бениоф. Тејлор е главен оперативен директор од 2019-та година. Местото на копретседавач е празно по оставката на Кит Блок во февруари 2020-та година.

„Голема привилегија е да се биде во можност да ја води компанијата заедно со него, а која што ја ко-основаше пред 22 години“, рече Тејлор за работата со Бениоф.

Дури летото „Salesforce“ го финализираше преземањето на „Slack“ од 27 милијарди долари.

„Заедно со „Slack“, сега сме на пат да го достигнеме прометот од 50 милијарди долари во фискалната 2026-та година“, рече Бениоф.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП