петок, јануари 21, 2022
ПочетнаАВТОБИЗЕкологија и висока технологија - еве го обновениот „Skoda Karoq“ (ФОТО/ВИДЕО)

Екологија и висока технологија – еве го обновениот „Skoda Karoq“ (ФОТО/ВИДЕО)

„Skoda“ го претстави компактниот кросовер „Karoq“ пред четири години, а сега е време за првото големо ажурирање на моделот. Во дизајнот нема изненадувања, бидејќи големите промени се во технологијата и поеколошкиот ентериер.

Ажурираниот кросовер се разликува по врежаните браници, пошироката хексагонална решетка и стеснетите фарови, кои имаат различна форма. За прв пат за моделот се нуди матрична оптика. Во основната верзија фаровите и светлата се со „LED“ технологија, а и во ниските нивоа на опрема се нудат „динамични“ трепкачи и анимација за добредојде.

Кабината доби дополнителен пакет „Eco“, кој обезбедува постава од растителни и рециклирани материјали. За доплата, совозачкото седиште може електрично да се прилагоди. Декорацијата на панелот и облогата на вратата зависи од опремата – верзијата „Ambition“ се потпира на уникатните хромирани инсерти „Unique Chrome“ и „Style“ – сјајните црни елементи „Piano Black“.

Сите верзии на моделот имаат дигитална контролна табла со дисплеј од 8 инчи, а со доплата може да се замени со 10,25 инчи. Дијагоналата на мултимедијалниот систем варира од 6,5 до 8 инчи, а поддржува „Android Auto“ и „Apple CarPlay“. Достапно е безжично полнење и аудио систем „Canton“.

Чесите посветуваат сериозно внимание и на безбедноста, бидејќи кросоверот има 9 воздушни перничиња, адаптивна контрола на патувањето, системи за следење на итно сопирање и мртва зона, како и помошници за паркирање и функција за контрола на напуштање лента. Препознава привремени ознаки и предупредувачки знаци за поправки на патишта.

Ажурираниот „Karoq“ ќе биде достапен со 5 мотори – 3 бензински и 2 дизели, сите со турбо полнач. Бензинската понуда вклучува 1,0-литарски мотор со 115 ks, 1,5-литарски со 150 ks и 2.0-литарски со 190 ks. Опциите за дизел се 2.0-литарски со 120 и 150 ks. Сите мотори се поврзани со 6-брзински мануелен или 7-брзински автоматски менувач, со исклучок на 1.0-литарскиот мотор, кој има механички брзини.

Во моментов од чешкиот производител не ги соопштија цените по кои „Karoq“ ќе се продава на европските пазари.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП