понеделник, јануари 17, 2022
ПочетнаАВТОБИЗИзненадувачки – „Audi“ развива мал „боксер“

Изненадувачки – „Audi“ развива мал „боксер“

„Audi“ неодамна објави дека постепено го запира развојот на мотори со внатрешно согорување за да се фокусира на целосно електрични возила.

Сепак, излегува дека во Инголштад развиваат нов агрегат – тип „боксер“. Тој ќе биде компактен и тивок, а ќе се користи за проширување на гамата на електрични модели на марката, пренесува „CarBuzz“.

Всушност, ваквото решение не е новитет во автомобилската индустрија, туку е еден начин да се подобрат перформансите на моќните модели.

Оваа опција пред неколку години ја избра „BMW“, кој го лансираше електричниот „i3 REX“ (веќе не се продава). Сега „Audi“ пристапува на ист начин, тоа е јасно од документите поднесени од компанијата во канцеларијата за патенти.

Експертите истакнуваат дека „Audi“ може да додаде кој било од своите мотори во погонскиот систем на електричен или хибриден модел, но избрале мал „боксер“ бидејќи ги решава главните проблеми – бучавата, вибрациите, просторот и тежината. Засега, сепак, нема познати модели на кои ќе биде поставен новиот велосипед, како и времето на нивното појавување.

Исто така, факт е дека додавањето на мотор со внатрешно согорување, без разлика колку е мал, не го прави автомобилот што го користи 100% електричен. „BMW“ ја испроба оваа опција, но ја напушти во 2018-та година, прекинувајќи го производството на „i3 Range Extender“.

Од „Audi“ сѐ уште не се изјасниле за оваа тема, бидејќи компанијата продолжува да се фокусира на своите нови модели на електрична енергија, кои постојано се зголемуваат.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

СЛЕДЕТЕ НЕ

91,751фановиЗаследи
2,158следбенициЗаследи
1,420следбенициЗаследи