понеделник, јануари 17, 2022
ПочетнаТЕХНОЛОГИЈА„Spotify“ тестира видео функција во стилот на „TikTok“

„Spotify“ тестира видео функција во стилот на „TikTok“

„Spotify“ тестира нова листа на видеа во стилот на „TikTok“ во бета верзијата на својата апликација за „iOS“. Идејата е да се прикажуваат видеа од песни на цел екран, пишува „The Verge“.

Кога ќе биде објавена, до списокот со видеа ќе се пристапи преку нов дел во лентата за навигација наречена „Discover“. Поединечни песни може да се допаднат додека се прелистуваат, а опциите за соодветните песни може да се отстранат од дополнителна икона.

„Spotify“ потврди дека спроведува сличен тест, но одби да каже кога и дали ќе биде објавен ширум светот.

„Во „Spotify“ редовно спроведуваме серија тестови во обид да го подобриме корисничкото искуство“, рече портпаролот на компанијата. „Некои од овие тестови на крајот го отвораат патот за пошироко корисничко искуство, додека други служат само за учење важни работи. Во оваа фаза немаме дополнителни новости за споделување“, додаде тој.

Тестот доаѓа кога „Netflix“ почна да се обидува со сличен интерфејс во својата апликација за „iOS“ за да им помогне на корисниците да најдат нова содржина за гледање.

Како што расте ангажманот на „TikTok“, дури и платформите кои не нудат социјално вмрежување стануваат заинтересирани за овој формат за да им помогнат на корисниците да се вклучат повеќе во нивните услуги.

Интересен сигнал за тоа како се менуваат форматите е дека новиот тест на „Spotify“ започна речиси една година по денот кога услугата почна да експериментира со употреба на приказни во стилот на „Snapchat“.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

СЛЕДЕТЕ НЕ

91,751фановиЗаследи
2,158следбенициЗаследи
1,420следбенициЗаследи