среда, јануари 19, 2022
ПочетнаТЕХНОЛОГИЈАНаучници: Патогените кои ги носиме од вселенските патувања може да бидат опасни...

Научници: Патогените кои ги носиме од вселенските патувања може да бидат опасни за Земјата

Трката во комерцијалните вселенски летови веќе напредува и повеќе од 85 компании и организации бараат иднина во меѓупланетарниот туризам. Некои научници се загрижени и мислат дека е брзање. Пред патувањето надвор од Земјата да стане рутина, светот мора да спроведе некои фундаментални мерки за биосигурност. Во спротивно, би можеле да почнеме да примаме несакани посетители.

Имено, ако астронаутите успеат да „донесат“ туѓ организам на Земјата со едно од вселенските летала, тоа би можело да ја уништи биолошката рамнотежа на Земјата. Шансите тоа навистина да се случи се малку веројатни, особено затоа што допрва треба да најдеме живот надвор од нашата планета. Но, со оглед на можните последици, дел од експертите сметаат дека треба да се подготвиме и за такво сценарио.

Поверојатна опција е човечките туристи да го однесат копнениот организам во вселената, што е исто така доста ризик. Студиите покажаа дека некои микроби можат да доживеат брзи генетски мутации во услови како оние што преовладуваат во вселената.

Откако одгледале илјадници генерации на ешерихија коли во услови на микрогравитација, научниците откриле дека штетната бактерија станала уште поагресивна и поотпорна на антибиотици. Доколку таков отпорен сој се врати на Земјата, може опасно да го загрози човечкиот живот.

„Малите ризици кои потенцијално можат да предизвикаат екстремни последици се во срцето на биосигурноста. Кога работите таму ќе тргнат наопаку, тие навистина тргнуваат лошо“, предупредува биологот Фил Карси од Универзитетот во Аделаида, експерт за инвазивни видови.

Меѓународниот комитет за вселенски истражувања (COSPAR) состави панел за заштита на планетата, но ниту еден постоечки член не е експерт за инвазивни видови. Биолозите веруваат дека ова е голем превид. Тие велат дека е многу неопходно да се воспостават пософистицирани протоколи чија цел е да се спречи биолошката контаминација на Земјата од вонземската средина и обратно.

„Веруваме дека подобрата соработка меѓу астробиолозите и биолозите специјализирани за инвазивни видови значително ќе ги подобри постоечките меѓународни протоколи за планетарна биосигурност и за Земјата и за вонземските тела кои би можеле да содржат живот“, напишаа тие во написот во списанието BioScience.

Се чини дека сегашните протоколи не функционираат најдобро. На пример, кога израелско вселенско летало се урна на Месечината во 2019 година, испушти и сушени животни со микроскопска големина, кои можеби сè уште се живи, на површината.

Уште позагрижувачки е откривањето на бактериски соеви со исклучителна отпорност во т.н „Чистите соби“ на НАСА каде вработените составуваат вселенски бродови. Доколку овие микроби биле случајно транспортирани во вселената, можно е тие да станат уште позаразни во услови на микрогравитација.

Но, некои експерти веруваат дека е речиси невозможно да се задржат копнените микроби на Земјата. Каде и да одат луѓето, тие неизбежно ги носат своите организми со себе. Тие предупредуваат дека вселената е само „следната граница на биосигурносниот ризик“.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

СЛЕДЕТЕ НЕ

91,744фановиЗаследи
2,161следбенициЗаследи
1,419следбенициЗаследи