петок, јануари 21, 2022
ПочетнаКОМПАНИИ„Ryanair“ ја напушта берзата во Лондон

„Ryanair“ ја напушта берзата во Лондон

Ирската нискобуџетна компанија „Ryanair Holdings Plc“ објави дека се откажува од котација на лондонската берза поради Брегзит и почитување на правилата поврзани со излегувањето на Британија од Европската унија (ЕУ), пишува „Bloomberg“.

Најголемата нискобуџетна авиокомпанија во регионот мораше да ограничи некои купувања на акции за да се осигура дека е контролирана од ЕУ. Иако обемот на тргување во Лондон се намали, компанијата не успеа да фокусира доволно активности на својата главна берза во Даблин.

„Како што е наведено во нашите привремени резултати и по подоцнежното вклучување на акционерите, „Ryanair“ одлучи да побара откажување на котацијата во Лондон“, се вели во соопштението на авиопревозникот. Обемот на тргување со акции на лондонската берза не ги оправдува трошоците“, се додава во соопштението.

Акциите на „Ryanair“ по објавувањето на веста во Даблин паднаа за 0,4%. Од почетокот на годината, нивниот пад на цената е 0,6%, што е добар учинок во позадина на падот од 11% на индексот на „Bloomberg EMEA Airlines“.

Голем број компании ја напуштија лондонската берза, но „Ryanair“ е првата која експлицитно изјави дека тоа го прави поради Брегзит. Најголемата нискобуџетна компанија во Европа има најголема активност на лондонскиот аеродром Станстед, но тоа нема да биде засегнато од одлуката.

Правилата за сопственост на авиокомпаниите поставени пред неколку децении за заштита на индустријата во Европа играат улога во оваа одлука.

Превозниците со седиште во ЕУ мора да бидат во сопственост и контролирани во рамките на блокот, а со Брегзит, Британците повеќе не ги исполнуваат барањата на Унијата.

Дури и по преземањето неколку чекори за ограничување на сопственоста надвор од ЕУ, нешто повеќе од една третина од акциите на „Ryanair“ се во сопственост на акционерите од блокот, изјави извршниот директор Мајкл О`Лири претходно овој месец. Тој тогаш рече дека превозникот со седиште во Даблин треба да преземе дополнителни чекори за да достигне вкупно повеќе од 50 отсто од акционерите во ЕУ.

„Ова е неизбежна последица на Брегзит. Треба да бидеме во сопственост и контролирани од ЕУ, а откажувањето од Лондон е релативно мала иницијатива во оваа стратегија“, рече О`Лири.

Берзата во Лондон известува за некои од најбрзите падови меѓу светските берзи. Пониските цени предизвикаа проток на откуп и поттикнаа бран на превземања од страна на странски купувачи и приватни инвеститори.

Голем број големи компании го напуштаат пазарот, вклучително и „BHP Group“, втората по големина акција во британскиот индекс „FTSE 100“ по пазарна вредност. Рударскиот гигант останува со примарна котација во Австралија.

Брегзит, исто така, поттикна некои британски компании, како што е комерцијалниот сопственик „Hammerson Plc“ и магацинската групација „Segro Plc“, да бараат секундарна котација на берзите на ЕУ за да го задржат пристапот до поширокиот пазар на блокот.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП