среда, јануари 19, 2022
ПочетнаТЕХНОЛОГИЈАГолемата надградба на кодот на биткоинот ја подобрува приватноста и безбедноста

Големата надградба на кодот на биткоинот ја подобрува приватноста и безбедноста

Биткоинот доби значителна надградба. Како што објави The Block, мрежата на биткоин започна долгорочна надградба на кодот „Taproot“ на 14 ноември. Ажурирањето ја подобрува и приватноста и безбедноста за комплицираните трансакции преку нови потписи што го прават да изгледа како секоја друга размена. Ова би требало значително да ја отежне работата на крадците на криптовалути.

Ажурирањето на Taproot исто така треба да го промени скалирањето на биткоин мрежата со исфрлање на постоечкиот криптографски систем, што ќе им олесни на криптовалутите да се справат со барањата.

Ова е прво големо освежување на мрежниот код од 2017 година и доаѓа во вистинско време. Taproot воведува потписи на Schnorr кои можат да прават посложени трансакции на биткоини, како оние од паричник со повеќе потписи, да изгледаат како секоја друга трансакција, со што се подобрува приватноста и безбедноста на трансакциите. Преместувањето на потписите на Schnorr, исто така, има импликации за мерење на мрежата, бидејќи надградбата на Taproot ја заменува криптографската рамка ECDSA.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

СЛЕДЕТЕ НЕ

91,744фановиЗаследи
2,161следбенициЗаследи
1,419следбенициЗаследи