22 мај, 2024
ПочетнаАВТОБИЗДебитираше новиот „Ford Tourneo Connect“ кој е заснован на „VW Caddy“ (ФОТО/ВИДЕО)

Дебитираше новиот „Ford Tourneo Connect“ кој е заснован на „VW Caddy“ (ФОТО/ВИДЕО)

Европскиот оддел на „Ford“ го претстави новиот „Tourneo Connect“. Очекувано, ова не е оригинален модел, туку малку редизајниран „Volkswagen Caddy“. Германскиот автомобил ја промени генерацијата на почетокот на минатата година.

Возилото на американскиот бренд се разликува главно во неговиот преден дел, каде што има други решетки за ладилникот, фарови и браници. Моделот ќе биде достапен во две должини и во три верзии на опрема – „Sport“, „Titanium“ и „Trend“. На купувачите ќе им биде достапна и модификација за сите терени „Active“ со заштита на телото и уникатни тркала од 17 инчи во две бои.

Внатрешноста на новиот „Ford Tourneo Connect“ има 7 седишта, и е добро позната од „Caddy“. Инфозабавниот систем со 8,25-инчен екран е инсталиран на основно ниво, а 10-инчен екран е достапен со дополнителна цена. Таблата со инструменти е 10,25 инчи во стилот на „виртуелен кокпит“.

Совозачкото седиште се повлекува и може да се транспортира до 3 метри должина. Вториот и третиот ред на седишта не само што се повлекуваат, туку и можат да се отстранат. Ова резултира со товарен простор со волумен од 3,1 или 2,6 кубни метри, што е погодно за спортска опрема или друг товар. Затоа „Ford“ го нарекува „Tourneo Connect“ автомобил со две намени.

Моделот нуди 19 асистенти за возачот и безбедносни системи, вклучувајќи адаптивна контрола на патувањето, автоматско паркирање и маневрирање со приколка. Некои од нив може да се контролираат од далечина со помош на апликација за паметни телефони.

„Ford Tourneo Connect“ се напојува со 1,5-литарски бензински мотор со 115 ks и 220 Nm, како и два 2.0 -литарски турбодизели со моќност од 105 и 125 ks. Менувачите се 6-брзински мануелен и 7-брзински автоматски. За најмоќната верзија, достапен е систем со погон на четири тркала, кој се нуди за прв пат во историјата на моделот.

„Ford“ ќе започне да прифаќа нарачки за моделот на почетокот на следната година, а првите клиенти ќе ги добијат своите автомобили на пролет. По патничката верзија, ќе биде пуштен товарниот „Transit Connect“.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП