сабота, 30 септември 2023
ПочетнаТЕХНОЛОГИЈА„Xiaomi Redmi K50 Pro +“ ќе има „zoom“ за перископ и камера...

„Xiaomi Redmi K50 Pro +“ ќе има „zoom“ за перископ и камера од 108MP

Досега нема многу информации за претстојната телефонска линија „Xiaomi Redmi K50“, но благодарение на дојавувач од Кина, сега ги имаме главните спецификации за најсилниот член на ова семејство – моделот „Redmi K50 Pro +“.

Се очекува „Xiaomi Redmi K50 Pro +“ да работи со сѐ уште необјавениот чипсет „Snapdragon 898“ и ќе се напојува со батерија од 5000mAh. Екранот ќе има центрирана дупка за селфи камера и сензор за отпечатоци под екранот.

Се очекува главен сензор од 108MP во полето на камерата, заедно со телефото камера со перископ. Доколку овие информации се покажат како точни, „K50 Pro +“ ќе биде вистински премиум телефон.

Бидејќи ќе го користи чипсетот „Snapdragon 898“, не се очекува да го видиме „Xiaomi Redmi K50 Pro +“ на продажба во текот на оваа година.

„Qualcomm“ обично ги објавува своите премиум чипови на крајот на годината, а првите уреди што ги користат ќе се појават на почетокот на следната година (во овој случај, тоа ќе биде почеток на 2022-ра година).

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП