1 март, 2024
ПочетнаКОМПАНИИ„Samsung“ излезе како победник од кризата со чипови

„Samsung“ излезе како победник од кризата со чипови

Кризата со чипови веќе има барем еден јасен победник, оперативниот профит на јужнокорејскиот производител на електроника „Samsung Electronics“ се зголеми за повеќе од 25% на годишно ниво благодарение на зголемените цени на полупроводниците и изненадувачки силната побарувачка за скапи смартфони на преклопување.

Најголемата јужнокорејска компанија објави оперативна добивка од 15,8 трилиони вона (13,2 милијарди долари) за трите месеци до крајот на септември, што одговара на просечната проценка на аналитичарите од 15,75 трилиони вона. Продажбата достигна 73 трилиони вона (61,15 милијарди долари) во споредба со проценката од 73,5 трилиони вона според прелиминарните резултати презентирани во петокот. „Samsung“ ќе даде податоци за нето добивката и поединечните поделби кога ќе ги објави конечните резултати на 28-ми октомври.

Најголемиот светски производител на мемориски чипови и паметни телефони има корист од силната побарувачка додека глобалната економија се опоравува од пандемијата со Ковид-19. Хроничниот недостаток ја зголеми цената на чиповите што се користат во сѐ, од мобилни телефони до паметни автомобили и центри за податоци што ги напојуваат облаците и услугите во облак. „Samsung“ исто така го проширува својот бизнис во леарницата со производство на сопствени чипови за клиенти како што е „Nvidia“.

Во бизнисот со мобилни телефони, „Samsung“ го засилува производството за да ја задоволи силната побарувачка за телефони со преклопување. Серијата „Z“, претставена во август, може да достигне цена од 1.800 долари, но го вклучува и првиот телефон со преклопување за помалку од 1.000 долари – „Galaxy Z Flip 3“, што ја прошири базата на клиенти од категоријата. Компанијата продаде 1 милион нови телефони со преклопување во Јужна Кореја со трета најбрза продажна стапка по нејзините модели „Note 10“ и „Galaxy S8“, велат од компанијата.

Акциите на „Samsung“ пораснаа за околу 1% во Сеул по вестите.

Како и обично, „Samsung“ не објавува нето добивка или резултати за своите поделби при првичното вреднување. Но, аналитичарите велат дека високата побарувачка за меморија и системски чипови, како и зголемените цени, се главните причини за раст на приходите и профитот.

Иако „Samsung“ е попознат по своите паметни телефони надвор од Јужна Кореја, профитот во голема мера се должи на бизнисот со микрочипови. Полупроводниците обично го сочинуваат најголемиот дел од нејзиниот профит.

Корејскиот брокер „Hanwha Investment & Securities“ проценува дека одделот за полупроводници е одговорен за околу 63 проценти од нето добивката.

Цените на микрочиповите се очекува да опаднат во тековниот квартал поради преголемите залихи од страна на клиентите, што сигнализира потенцијален цикличен пад. „Micron Technology“, еден од најсилните конкуренти на „Samsung“, даде конзервативна прогноза, бидејќи забави побарувачката за компјутери.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП