19 април, 2024
ПочетнаКОМПАНИИ„Nestle“ призна дека има проблеми со доставата пред Божиќ

„Nestle“ призна дека има проблеми со доставата пред Божиќ

Производителот на чоколадни плочки „Lion“, „Nestle“, изјави дека доживува некои проблеми со синџирот на снабдување пред Божиќните празници. Сепак, извршниот директор на компанијата Марк Шнајдер за „ВВС“ изјави дека напорно работат за да се осигураат дека сите производи ќе завршат во продавниците оваа зима.

Голем број сектори имаат проблеми со синџирите на снабдување во Обединетото кралство поради хроничниот недостаток на возачи на камиони, дополнуваат медиумите. Факторите кои вклучуваат тешкотии во глобалниот транспорт, исто така, играат улога.

„Како и другите бизниси, гледаме недостаток на работна сила и некои проблеми со транспортот, но за нашиот британски тим е врвен приоритет да работи конструктивно со трговците на мало за да успеат со испораките“, рече тој.

„Nestle“ е најголемиот светски производител на млечни производи и работи со стотици илјади фармери ширум светот, одгледувајќи милиони крави.

Во пресрет на големиот состанок за климата во Глазгов, Шнајдер ќе замине во Велика Британија следниот месец за да претстави нова серија алтернативи на млечни растенија за производите од млеко и чоколадо на компанијата, во обид дополнително да ги намали емисиите на стакленички гасови.

Земјоделството придонесува со 20% од светските емисии на стакленички гасови, а метанот од кравите е главен фактор. Заедно со новите производи без млечни производи, „Nestle“ развива и нови видови храна за добиток, што резултира со помалку метан по литар произведено млеко.

Шнајдер признава дека компанијата исто така реагира на комерцијалната реалност на пазарот каде потрошувачите – особено помладите и побогатите – се префрлаат од млечни производи кон алтернативи од овесна каша и соја.

„Сметаме дека помалку месо и млечни производи се добри за планетата, но и за исхрана и здравје, тоа е одлична можност за трговија“, вели Шнајдер.

Според него, овие алтернативни производи во почетокот ќе чинат повеќе од еквивалентите на млечните производи, но нивната цена ќе падне со текот на времето.

„Првиот дел е секогаш малку поскап, тоа е пречка што треба да ја прескокнете, а потоа во одреден момент интервенираат економии на обем, што ги прави производите попристапни, како што видовме со електричните автомобили. Некои потрошувачи се подготвени да платат повеќе сега за производи што го отвораат патот за тоа“, додаде тој.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП