петок, 27 мај 2022
ПочетнаКОМПАНИИВисоките цени на чиповите можат да го зголемат профитот на „Samsung“

Високите цени на чиповите можат да го зголемат профитот на „Samsung“

„Samsung Electronics“ веројатно ќе забележи раст на профитот од 38% за кварталот од април до јуни, благодарение на високите цени на чиповите и побарувачката предизвикана од апетитот на потрошувачите за електроника, како и враќањето на инвестицијата во центрите за податоци.

Оперативната добивка на најголемиот производител на мемориски чипови и паметни телефони веројатно се искачи на 11,3 трилиони вона (10 милијарди долари) според прогнозата на „Refinitiv SmartEstimate“, дадена од 20 аналитичари.

Силната изведба на јужнокорејскиот технолошки гигант е забележана и покрај продажбата на помалку смартфони меѓу јануари и март. Исто така, се потенцира огромната побарувачка за чипови, што доведе до исцрпување и надополнување на капацитетот на производот.

Индикаторот ќе се зголеми за 20% во споредба со првиот квартал и е најголем оперативен профит за вториот квартал на „Samsung“ од 2018-та година. Приходите веројатно се зголемија за 15,4%.

„Samsung“ се очекува да ги објави своите прелиминарни резултати за вториот квартал во текот на оваа недела.

Поделбата за чипови на компанијата има корист од зголемувањето на цените на мемориските чипови, надминувајќи ги очекувањата на аналитичарите, а исто така се зголеми и продажбата.

Цените на „DRAM“ чиповите, широко користени во серверите, мобилните телефони и другите компјутерски уреди, скокнаа за 27% во споредба со четвртина до крајот на март, а оние на „NAND“ чиповите кои служат на пазарот за складирање скокнаа за 8%.

Бизнисот на „Samsung“ во бизнисот со дизајнирање на чипови и полупроводници исто така се зголеми, делумно поради тоа што операциите во неговата фабрика во Тексас погодена од невреме се вратија во нормала, велат аналитичарите.

Тие предвидоа дека оперативната добивка на поделбата на чипови да се зголеми за 22% за периодот од април до јуни во споредба со истиот период претходната година на околу 6,6 трилиони вона.

Но, продажбата на паметни телефони на „Samsung“ падна на околу 59 милиони во април-јуни од 76 милиони во првиот квартал, според „Shinyoung Investment & Securities“, откако продажбата на најновиот предводник на компанијата, лансиран во средината на јануари, забележа пад.

Послабата побарувачка во Индија, која беше сериозно погодена од пандемијата во текот на кварталот, како и проблемите со снабдувањето со некои мобилни процесори, може да влијаат на продажбата, велат аналитичарите. Според нив, оперативната добивка на мобилниот бизнис достигна 2,9 трилиони вона.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП