понеделник, 3 октомври 2022
ПочетнаКОРОНАДокторот кој беше против вакцините почина од коронавирус

Докторот кој беше против вакцините почина од коронавирус

Д-р Каранџа, кој беше шеф на Католичкото здружение на кениски лекари, се залагаше за третман на Ковид – 19 со инхалации и таблети базирани на хидроксихлорокин.

Тој имаше несогласувања со Католичката црква во врска со безбедноста на вакцините, а надлежните органи за здравство и Светската здравствена организација (СЗО) ги отфрлија неговите тврдења.

Кениската конференција на католички бискупи се огради од изјавите на Каранџа за вакцините, тврдејќи дека вакцините се легални и етички прифатливи, објави Би-Би-Си.

Каранџа почина вчера, седум дена откако беше хоспитализиран поради компликации поврзани со Ковид -19.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП