26 февруари, 2024
ПочетнаКОМПАНИИ„LG“ веќе нема да произведува мобилни телефони

„LG“ веќе нема да произведува мобилни телефони

Јужнокорејската компанија „LG“ се очекува во денеска официјално да објави дека конечно се збогува со пазарот на мобилни телефони. Марката, која е движечка сила на напредокот во индустријата за паметни телефони веќе многу години („LG“ направи неколку вистински револуционерни модели), во последните години доживува незапирлив пад во уделот на пазарот.

Денес, помалку од два проценти од корисниците имаат „LG“ телефони.

Иако новиот извршен директор на „LG“ минатиот јануари објави дека нивните паметни телефони повторно ќе и донесат профит на компанијата до 2021-ва година, тоа не се случи.

„LG“ направи загуба од околу четири милијарди евра од паметните телефони во последните пет години, а благодарение на метеорскиот пораст на кинеската конкуренција, тој падна од некогаш стабилниот пласман помеѓу четвртиот и шестиот на опашката на листата на најголеми производители на паметни телефони.

На почетокот на оваа година, „LG“ започна да бара клиент за својот оддел за мобилни телефони. Германскиот производител на автомобили „Volkswagen“ беше споменат меѓу потенцијалните кандидати за тоа. Но, бидејќи досега не е постигнат договор досега, јужнокорејските медиуми веќе објавија дека „LG“ се подготвува да го признае поразот.

Денеска, компанијата најверојатно ќе објави збогување од пазарот на паметни телефони, според „The ​​Korea Times“. „LG“ одговори на извештајот за медиумите со објаснување дека сè е можно, но не ги негираше обвинувањата дека ерата на паметните телефони на „LG“, завршува.

Дури и ако „LG“ навистина ја заврши оваа приказна, тоа нема да биде катастрофа за компанијата. Имено, „LG“ буквално блеска во други области, пред сè, со своите телевизори, кои се едни од најдобрите во светот, а белата техника добро се продава.

На штета на зголемената продажба на домашна електроника, како и влегувањето на „LG“ во индустријата за електрични возила, цената на акциите на „LG“ се зголеми за над 300 проценти во изминатата година.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП