вторник, 26 септември 2023
ПочетнаТЕХНОЛОГИЈАМетеор прелета над САД, се тресеа куќи(ВИДЕО)

Метеор прелета над САД, се тресеа куќи(ВИДЕО)

Бо неделата вечер, беше забележана огнена топка како лета над Вермонт и делови од Канада со брзина од околу 67 000 км / ч.

Агенцијата NASA Meteor Watch, напиша на Фејсбук дека околу 17 часот и 38 минути по локално време, околу стотина луѓе видоа метеор, односно огнена топка тешка околу 10 килограми и дијаметар околу шест сантиметри.

Метеорот е метеороид кој влегол во земјината атмосферата. Кога проаѓа низ атмосферата остава многу светла трага, тоа се нарекува огнена топка.

“Немаше звук. Бев многу возбуден кога го видов, никогаш нема да го заборавам”, рече Ал Грегорич од Јужен Бурлингтон, пренесува Си-Ен-Ен.

NASA Meteor Watch наведува дека многу веројатно станува збор за фрагмент од астероид.

„Веројатно дошло до насилна фрагментација на вселенската карпа по што воздушниот притисок при експлозија или распаѓање на астероидот предизвика треперење на објекти на Земјата“, соопшти агенцијата.

„Бранот предизвикан од воздушниот притисок можел да предизвика помали потреси. Во основа, имавме благодарност од Мајка природа, убав мал огномет“, додава тој.

Резидентите на Бурлингтон изјавија дека слушнале силен татнеж по што почувствувале морници, пишува ABC 7.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП