недела, 2 октомври 2022
ПочетнаАВТОБИЗ„Skoda“ предложи спортска верзија на електричниот „SUV“ (ФОТО/ВИДЕО)

„Skoda“ предложи спортска верзија на електричниот „SUV“ (ФОТО/ВИДЕО)

„Skoda“ лансираше ново ниво на опрема за кросоверот „Enyaq iV“. Модификацијата „SportLine“ нуди пониска суспензија со спортски поставки, тркала од 20 или 21 инч и убави црни детали за надворешноста и внатрешноста на електричниот „SUV“.

Карактеристичните детали во изгледот на новата верзија се сјајните црни облоги околу предната маска, предните и задните браници, капачињата на ретровизорите, прозорските рамки, задниот спојлер и околу амблемите. Шасијата на електричниот автомобил е спуштена за 15 mm напред и 10 позади, за понизок центар на гравитација и подобро ракување.

„Skoda Enyaq iV SportLine“ ќе биде достапен како стандард со „LED“ матрични светла и тркала со специфичен дизајн. Во кабината, акцентот е ставен на спортските седишта за возачот и совозачот, кои имаат дополнителни потпори, а има и спортски мултифункционален волан со три „краци“ и украси од синтетичка кожа.

Клиентите ќе можат да изберат една од трите опции за напојување на спортската верзија. Основата ќе биде верзијата „ENYAQ iV 60“ со електричен мотор кој управува со задните тркала, со што се постигнува максимална моќност од 180 Ks (132 kW) и вртежен момент од 310 Nm. Батеријата има капацитет од 62 kWh (од кои 58 се употребливи), а километражата со едно полнење е над 400 километри.

Помоќната верзија на „Enyaq iV SportLine 80“ нуди и погон на задните тркала, со моќност од 150 kW (204 Ks), а батеријата од 82 киловат-час (со употребливи 77 kWh) обезбедува опсег од над 520 km според циклусот „WLTP“. Истата верзија „iV 80x“ ја има истата батерија, која има два електромотори и вкупна моќност од 195 kW (265 Ks).

Верзијата со погон 4х4 има вртежен момент од 425 Nm, а километражата со едно полнење е 500 километри со едно полнење. Сепак, оваа опција ќе биде достапна во подоцнежната фаза во текот на оваа година. Потоа, ќе има повеќе информации за цените на новите модификации.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП