Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,600.00 0.8%    GRNT 1,006.66 0.26%    KMB 6,888.28 1.97%    MTUR 3,900.00 -2.5%    REPL 87,000.00 2.62%    STB 1,167.91 -1.22%    TETE 1,946.00 2.96%    TTK 1,350.00 2.27%    UNI 2,400.00 0%    ZPKO 2,575.00 3%    

„H&M“ се врати кон профит со неочекувано силни резултати

Време: 09:16

Датум: септември 16, 2020

Категорија: КОМПАНИИ

Шведската компанија за брза мода „Hennes & Mauritz AB“ се врати кон профит, успевајќи да ги надмине очекувањата на аналитичарите – нов позитивен сигнал за малопродажниот сектор.

За три месеци до август, добивката пред оданочување пресметана врз основа на прелиминарните резултати достигна околу 2 милијарди круни (230 милиони американски долари). Тоа е осум пати повеќе од просечната прогноза на аналитичарите и скоро двапати над најоптимистичката прогноза, објави „Bloomberg“.

Акциите на компанијата пораснаа за скоро 13% по обајвувањето на резултатите на берзата во Стокхолм.

Според „H&M“, големиот профит се должи на подобрите приходи од очекуваните, бараните колекции и повеќето продажби на производи по целосни цени.

Податоците ја намалија загриженоста за проблемот на компанијата со акумулацијата на залихите. Ова се случува додека подостапни трговци на мало како „Primark“ добиваат удел на пазарот откако потрошувачите бараат поудобна работна облека од дома.

Продажбата на „H&M“ падна на 50,9 милијарди круни – пад од 16% во локалната валута. Сепак, износот е над очекуваните 50,8 милијарди круни. Ланецот го започна кварталот со 900 од затворените 5.000 продавници поради коронарнакризата. До крајот на август, сите, освен околу 200 продавници, повторно работат.

„H&M“ ќе претстави целосен извештај за своите активности на 1-ви октомври, кога инвеститорите ќе добијат повеќе детали за тоа дали компанијата успеала да продаде повеќе од заостанатото производство.

По денешните резултати, аналитичарите веројатно ќе ги зголемат своите очекувања за компанијата, иако консензусот за значително закрепнување на продажбата во следните шест до девет месеци е премногу оптимистички, велат аналитичарите од „Morgan Stanley“.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • „Mitsubishi“ планира да се раздели со 500-600 вработени

  „Mitsubishi“ планира да се раздели со 500-600 вработени

  „Mitsubishi Motors“ ќе побара 500-600 вработени, главно од раководството, доброволно да се пензионираат. Идејата е ова да се случи во Јапонија од средината на ноември,…

 • 3.500 компании го тужат Трамп

  3.500 компании го тужат Трамп

  Околу 3.500 американски компании, меѓу кои се и „Tesla“ и „Ford“, во последниве две недели ја тужеа администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради воведувањето на…

 • Основачот на „Spotify“ ќе инвестира 1 милијарда евра во европски стартапи

  Основачот на „Spotify“ ќе инвестира 1 милијарда евра во европски стартапи

  Извршниот директор на шведската музичка платформа „Spotify“, Даниел Ек објави дека ќе искористи 1 милијарда евра од неговите лични средства за да инвестира во европски…

 • НЛБ Банка ги повикува децата да цртаат за убавините на нашата земја по повод Месецот на штедење

  НЛБ Банка ги повикува децата да цртаат за убавините на нашата земја по повод Месецот на штедење

  Оваа година, по девети пат, НЛБ Банка го организира НЛБ Месецот на штедење на тема: „Ги истражуваме убавините на нашата земја со Тиби и Штуки!”.…

 • Уште еден енергетски гигант се подготвува да покаже „црвен картон“ на нафтата

  Уште еден енергетски гигант се подготвува да покаже „црвен картон“ на нафтата

  Француската енергетска групација „Total SE“ ќе престане да рафинира нафта во регионот на Париз и ќе инвестира над 500 милиони евра до 2024-та година, заменувајќи…

 • 7 врвни филмски наслови на репертоарот на А1 Drive-in киното

  7 врвни филмски наслови на репертоарот на А1 Drive-in киното

  Со најавата за отворање на A1 Drive-in киното на 29 септември со повеќекратниот оскаровец „Паразит“ (Parasite, 2019), A1 Македонија го објави и целосниот репертоар на…

 • Eдна од најголемите австралиски банки заработи рекордна глоба

  Eдна од најголемите австралиски банки заработи рекордна глоба

  „Westpac“, една од најголемите австралиски банки, се согласи да плати рекордна казна од скоро една милијарда долари за систематско дозволување на перење пари. Компанијата денес…

 • Халк Корнерот во ТЦ Лептокарија, обезбеден од страна на Халкбанк, е веќе на располагање на граѓаните

  Халк Корнерот во ТЦ Лептокарија, обезбеден од страна на Халкбанк, е веќе на располагање на граѓаните

  Вчера, официјално завршија активностите околу уредувањето на зелениот корнер, на десната страна од популарната „коцка“ во средината на ТЦ Лептокарија. Уредувањето на овој јавен простор…

 • Две кампањи на Њу момент во финалето на фестивалот за маркетинг „БалКанс“

  Две кампањи на Њу момент во финалето на фестивалот за маркетинг „БалКанс“

  Две кампањи на маркетинг-агенцијата Њу Момент, Њу идеас компани – Скопје, „Кога пчелите ќе стивнат“ и герила-акцијата „Ослободување на дрвјата“ продуцирани и реализирани во изминатава…

 • ИутеКредит е првата естонска компанија која се најде во Генералниот Стандард на Франкфуртската Берза

  ИутеКредит е првата естонска компанија која се најде во Генералниот Стандард на Франкфуртската Берза

  ИутеКредит Европа, водечка европска компанија за лични финансии, по унапредувањето на својата позиција на Регулираниот Пазар, е првата компанија од Естонија која влегува во Генералниот…