Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,600.00 0.8%    GRNT 1,006.66 0.26%    KMB 6,888.28 1.97%    MTUR 3,900.00 -2.5%    REPL 87,000.00 2.62%    STB 1,167.91 -1.22%    TETE 1,946.00 2.96%    TTK 1,350.00 2.27%    UNI 2,400.00 0%    ZPKO 2,575.00 3%    

На Венера откриен гасот “фосфин”, потенцијален знак за присуство на живот

Време: 14:10

Датум: септември 15, 2020

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Гасот што го има на Земјата е откриен и во атмосферата на Венера. „Целосно изненадувачко“ откривање на фосфинот може да навестува непознати процеси што се случуваат на „близнакот“ на Земјата.

Фосфинот сугерира присуство на живот на Земјата. На Земјата, фосфинот е запалив, миризлив, отровен гас произведен од бактерии на кои не им е потребен кислород – како оние во мочуриштата, тињата или дури и во цревата на животните. Неговиот мирис е споредуван со риба или лук во распаѓање.

Венера е слична по големина на Земјата и често се нарекува близначка на Земјата, но навистина не е. Густата атмосфера на планетата помага да се задржи топлината, а нејзината површина е доволно жешка за да го стопи оловото.

Облаците на Венера се многу кисели и затоа би требало брзо да го уништуваат фосфинот, па научниците се прашуваат како стигнал таму.

„Нешто сосема неочекувано и многу интригантно се случува на Венера што доведе до неочекувано присуство на мали количини на гасот фосфин“, рече Сара Сигер, коавтор на студијата и астрофизичар и планетарен научник на Технолошкиот институт во Масачусетс.

Истражувачкиот тим ги смета потенцијалните примери како површински извори како што се вулкани, молња, испораки преку микрометеорити или хемиски процеси што се случуваат во облаците, но не беа во можност да утврдат како се произведува фосфин на Венера.

Идните набљудувања може да го откријат изворот, како и моделирање кое би покажало зошто гасот е присутен во атмосферата, а идната потенцијална мисија која би можела да земе примери од облаците и површината исто така може да го расветли изворот, пишува Си-Ен-Ен.

Сепак, ова би можело да биде показател за хемиски или геолошки процеси што се случуваат на Венера кои сè уште не се откриени или што не се сметаа за можни во услови на Венера.

Сигер исто така беше автор на студијата од 2019 година, во која таа сугерираше дека фосфинот може да дејствува како био-потпис за живот, доколку се открие во „огромни количини“ на карпести егзопланети.

„Бидејќи Венера е толку блиска и јасна, нашата студија откри многу помали количини отколку што се предвидува дека ќе бидат потребни на егзопланетата“, рече Сигер.

Истражувачкиот тим ќе продолжи да го бара потеклото на гасот фосфин откриен на Венера, и ќе бара други неочекувани гасови во нејзината атмосфера.

Поради откривањето на фосфинот, Венера станува посебна област на интерес, заедно со Марс и месечините на „водниот свет“ како “Енцеладус” и “Еуропа”.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Просечната цена на паметните телефони скокна за 10%

  Просечната цена на паметните телефони скокна за 10%

  Просечната цена на паметните телефони ширум светот скокна за 10%, се вели во анализата на истражувачите на пазарот од „Counterpoint Technology“. Причината, како што се…

 • Јавниот долг на Велика Британија достигна рекордно ниво

  Јавниот долг на Велика Британија достигна рекордно ниво

  Британските јавни заеми се зголемија на 35,920 милијарди фунти (45,8 милијарди долари) во август, што е рекордно високо ниво за месец, иако е под пиковите…

 • Досега најмоќното сериско „Peugeot“: Пристигна „508 PSE“ со 360 „коња“ (ФОТО)

  Досега најмоќното сериско „Peugeot“: Пристигна „508 PSE“ со 360 „коња“ (ФОТО)

  Францускиот производител ја претстави продукциската верзија на концептот „508 Peugeot Sport Engineered“ од 2019-та година. Станува збор за најмоќниот „plug-in“ хибрид на „Peugeot“, а на…

 • НЛБ Банка ги повикува децата да цртаат за убавините на нашата земја по повод Месецот на штедење

  НЛБ Банка ги повикува децата да цртаат за убавините на нашата земја по повод Месецот на штедење

  Оваа година, по девети пат, НЛБ Банка го организира НЛБ Месецот на штедење на тема: „Ги истражуваме убавините на нашата земја со Тиби и Штуки!”.…

 • Европската комисија прави чекор напред во регулирањето на криптовалутите во блокот

  Европската комисија прави чекор напред во регулирањето на криптовалутите во блокот

  Како дел од новата иницијатива презентирана во четвртокот, Европската комисија ќе утврди јасни правила за криптовалутите, кои честопати не спаѓаат во рамките на традиционалното финансиско…

 • Уште еден енергетски гигант се подготвува да покаже „црвен картон“ на нафтата

  Уште еден енергетски гигант се подготвува да покаже „црвен картон“ на нафтата

  Француската енергетска групација „Total SE“ ќе престане да рафинира нафта во регионот на Париз и ќе инвестира над 500 милиони евра до 2024-та година, заменувајќи…

 • Прометот кај услугите во вториот кварал со пад од 34,8 отсто, кај туристичките агенции и туроператори од 99 отсто

  Прометот кај услугите во вториот кварал со пад од 34,8 отсто, кај туристичките агенции и туроператори од 99 отсто

  Прометот од продажба на услугите во второто тримесечје од годинава во однос на истиот период лани забележува пад од 34,8 отсто, објави Државниот завод за…

 • 7 врвни филмски наслови на репертоарот на А1 Drive-in киното

  7 врвни филмски наслови на репертоарот на А1 Drive-in киното

  Со најавата за отворање на A1 Drive-in киното на 29 септември со повеќекратниот оскаровец „Паразит“ (Parasite, 2019), A1 Македонија го објави и целосниот репертоар на…

 • Тројна моќ против стареење: Новиот Eucerin® Hyaluron-Filler + Elasticity 3D серум е високо ефективно решение за помлад изглед, поцврста и посјајна кожа

  Тројна моќ против стареење: Новиот Eucerin® Hyaluron-Filler + Elasticity 3D серум е високо ефективно решение за помлад изглед, поцврста и посјајна кожа

  Забава во градината со соседите, игра со внуците или пак можеби прв состанок со новата љубов? Дури и на зрела возраст, нашиот секојдневен живот може…

 • Мурињо: Помислив дека сум пораснал, но всушност голот беше за пет сантиметри понизок

  Мурињо: Помислив дека сум пораснал, но всушност голот беше за пет сантиметри понизок

  “Помислив дека сум пораснал, но всушност голот беше за пет сантиметри понизок. Голманите тоа веднаш го забележаа затоа што живеат меѓу стативите. Дојде делегатот и…