Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,600.00 0.8%    GRNT 1,006.66 0.26%    KMB 6,888.28 1.97%    MTUR 3,900.00 -2.5%    REPL 87,000.00 2.62%    STB 1,167.91 -1.22%    TETE 1,946.00 2.96%    TTK 1,350.00 2.27%    UNI 2,400.00 0%    ZPKO 2,575.00 3%    

„UBS“ и „Credit Suisse“ размислуваат за спојување?

Време: 09:09

Датум: септември 15, 2020

Категорија: КОМПАНИИ

Медиумските шпекулации за плановите за спојување ги зголемуваат акциите на двете големи швајцарски банки „UBS“ и „Credit Suisse“. Со зголемувањето на цената на хартиите од вредност од 1,7% на десет франци по акција, „CS“ се најде на врвот на главниот индекс на берзата во Цирих. Акциите на „UBS“ пораснаа за 1,2% до 11,20 швајцарски франци по акција, пренесува „Bloomberg“.

Интернет порталот „Inside Paradeplatz“ објави, повикувајќи се на внатрешен извор, дека претседателот на „UBS“, Аксел Вебер и претседателот на одборот на „СЅ“, Урс Ронер, планираат да ги спојат двете финансиски институции. Вебер беше движечката сила зад проектот наречен „Signal“, се вели во написот. Тој веќе постигна договор со швајцарскиот министер за финансии Вели Маурер, а банкарскиот супервизор „Finma“ исто така даде претходно одобрување.

Исто така, се тврди дека можат да бидат отпуштени помеѓу 10 и 20 проценти од работната сила (околу 15,000 вработени ширум светот). Двете банки досега одбија да коментираат.

Европската банкарска индустрија е под притисок да се консолидира бидејќи пандемијата на коронавируси ги зголемува предизвиците на негативните каматни стапки. Шпанските „CaixaBank SA“ и „Bankia SA“ соопштија дека овој месец разгледуваат спојување за да се формира најголемиот заемодавател во земјата и да се започне со консолидација.

Иако зделката меѓу двете швајцарски банки би ги елиминирала преклопувањата, таквата зделка може да биде тешка, рече Андреас Вендити, аналитичар во „Vontobel“.

„Регулаторите би биле најголемата пречка според мене, бидејќи барањата се построги, колку што е поголема банката“, рече Вендити за „Bloomberg“, додавајќи дека не смета дека е веројатна таквата зделка.

„UBS“ е среде трансформација на лидерството откако поранешниот извршен директор на „ING Groep NV“, Ралф Хамерс го презеде извршниот директор Серхио Хермоти во ноември. Вебер најверојатно ќе остане претседател на комбинираната компанија, што значи дека извршниот директор ќе биде менаџер во „Credit Suisse“, се вели во публикацијата.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • „Mitsubishi“ планира да се раздели со 500-600 вработени

  „Mitsubishi“ планира да се раздели со 500-600 вработени

  „Mitsubishi Motors“ ќе побара 500-600 вработени, главно од раководството, доброволно да се пензионираат. Идејата е ова да се случи во Јапонија од средината на ноември,…

 • 3.500 компании го тужат Трамп

  3.500 компании го тужат Трамп

  Околу 3.500 американски компании, меѓу кои се и „Tesla“ и „Ford“, во последниве две недели ја тужеа администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради воведувањето на…

 • Основачот на „Spotify“ ќе инвестира 1 милијарда евра во европски стартапи

  Основачот на „Spotify“ ќе инвестира 1 милијарда евра во европски стартапи

  Извршниот директор на шведската музичка платформа „Spotify“, Даниел Ек објави дека ќе искористи 1 милијарда евра од неговите лични средства за да инвестира во европски…

 • НЛБ Банка ги повикува децата да цртаат за убавините на нашата земја по повод Месецот на штедење

  НЛБ Банка ги повикува децата да цртаат за убавините на нашата земја по повод Месецот на штедење

  Оваа година, по девети пат, НЛБ Банка го организира НЛБ Месецот на штедење на тема: „Ги истражуваме убавините на нашата земја со Тиби и Штуки!”.…

 • Уште еден енергетски гигант се подготвува да покаже „црвен картон“ на нафтата

  Уште еден енергетски гигант се подготвува да покаже „црвен картон“ на нафтата

  Француската енергетска групација „Total SE“ ќе престане да рафинира нафта во регионот на Париз и ќе инвестира над 500 милиони евра до 2024-та година, заменувајќи…

 • 7 врвни филмски наслови на репертоарот на А1 Drive-in киното

  7 врвни филмски наслови на репертоарот на А1 Drive-in киното

  Со најавата за отворање на A1 Drive-in киното на 29 септември со повеќекратниот оскаровец „Паразит“ (Parasite, 2019), A1 Македонија го објави и целосниот репертоар на…

 • Eдна од најголемите австралиски банки заработи рекордна глоба

  Eдна од најголемите австралиски банки заработи рекордна глоба

  „Westpac“, една од најголемите австралиски банки, се согласи да плати рекордна казна од скоро една милијарда долари за систематско дозволување на перење пари. Компанијата денес…

 • Халк Корнерот во ТЦ Лептокарија, обезбеден од страна на Халкбанк, е веќе на располагање на граѓаните

  Халк Корнерот во ТЦ Лептокарија, обезбеден од страна на Халкбанк, е веќе на располагање на граѓаните

  Вчера, официјално завршија активностите околу уредувањето на зелениот корнер, на десната страна од популарната „коцка“ во средината на ТЦ Лептокарија. Уредувањето на овој јавен простор…

 • Две кампањи на Њу момент во финалето на фестивалот за маркетинг „БалКанс“

  Две кампањи на Њу момент во финалето на фестивалот за маркетинг „БалКанс“

  Две кампањи на маркетинг-агенцијата Њу Момент, Њу идеас компани – Скопје, „Кога пчелите ќе стивнат“ и герила-акцијата „Ослободување на дрвјата“ продуцирани и реализирани во изминатава…

 • ИутеКредит е првата естонска компанија која се најде во Генералниот Стандард на Франкфуртската Берза

  ИутеКредит е првата естонска компанија која се најде во Генералниот Стандард на Франкфуртската Берза

  ИутеКредит Европа, водечка европска компанија за лични финансии, по унапредувањето на својата позиција на Регулираниот Пазар, е првата компанија од Естонија која влегува во Генералниот…