Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,600.00 0.8%    GRNT 1,006.66 0.26%    KMB 6,888.28 1.97%    MTUR 3,900.00 -2.5%    REPL 87,000.00 2.62%    STB 1,167.91 -1.22%    TETE 1,946.00 2.96%    TTK 1,350.00 2.27%    UNI 2,400.00 0%    ZPKO 2,575.00 3%    

„Tesla“ добива сериозна конкуренција: Електричниот „Lucid Air“ има автономија од 832 km! (ФОТО/ВИДЕО)

Време: 12:47

Датум: септември 11, 2020

Категорија: АВТОБИЗ

По четири години тестирања и прикажувањето на прототипи, „Lucid Motors“ jа откри продукциската верзија на својата луксузна лимузина на електрина енергија.

Во последниве неколку години многу стартап компании, по примерот на „Teslа“, најавуваа влез на пазарот на електрични автомобили, но малку од нив успеаа да дојдат до фазата за сериско производство.

„Lucid Motors“ сега е многу блиску до тоа, отако ја претстави продукциската верзија на својата луксузна електрична лимузина – моделот „Air“, кој би можел да ги помати сметките на „Teslа“, барем кога станува збор за продажбата на „Model S“.

Американците имаат на располагање четири конфигурации. Најинтересна е комбинацијата од батерии од 113 kWh и два електромотори со над 1.080 ks. Во оваа „Dream Edition“, тој стигнува до 96 km/h за 2,5 секунди, и четвртина милја за неверојатни 9,9 секунди со излезна брзина од 232 километри на час. Максималната брзина е ограничен на 270 km/h.

Од друга страна, позиционирана е почетната верзија „Air“, проследена со „Air Touring“ и „Air Grand Touring“. Последниот е сè уште исклучително брз: 3 секунди до 96 km/h и четвртина милја за 10,8 секунди.

Ако се прашувате колкав е опсегот, работите се како што следува. Со специјални 19-инчни „AeroRange“ тркала, автомобилот достигна рекорд од 832 километри. Најсилната изведба има опсег од, сепак одлични 748 km.

Верзијата „Air Touring“ има „само“ 620 km, така што стигнува до 96 km/h за 3,2 секунди и четвртина милја за 11,4 секунди (198 km/h), според класификацијата „EPA“, опсегот е 653 km.

Пазарот веројатно сè уште се следи и се бара оптимална комбинација на цена и перформанси.

Во однос на полнењето, производителот гарантира 32 km опсег за една минута полнење, или 482 km за 20 минути.

„Lucid Air“ не само што е посебен однадвор, туку и плени со неговиот внатрешен дизајн. 34-инчниот закривен 5K екран доминира како дел од пилот-панелот. Доколку е потребно, може да се „скрие“ во рамката. Зголемената површина на шофершајбната и стаклената плоча одзади ќе го комплетираат впечатокот. Исто како и системот за автономно возење на ниво 3 со 32 различни сензори.

И сега најдоброто. Почетната цена е 72.500 американски долари со вклучена државна субвенција од 7.500 американски долари, а таа изведба доаѓа во 2022-ра година. „Air Touring“ доаѓа веќе следната година по цена од 87.500 долари, како и „Air Grand Touring“ за 131.500 долари. Врвните перформанси доаѓаат на пролет по цена од 161.500 долари, исто така со вклучена субвенција.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Досега најмоќното сериско „Peugeot“: Пристигна „508 PSE“ со 360 „коња“ (ФОТО)

  Досега најмоќното сериско „Peugeot“: Пристигна „508 PSE“ со 360 „коња“ (ФОТО)

  Францускиот производител ја претстави продукциската верзија на концептот „508 Peugeot Sport Engineered“ од 2019-та година. Станува збор за најмоќниот „plug-in“ хибрид на „Peugeot“, а на…

 • „Taycan“ е веќе најпродаваното „Porsche“ во Европа

  „Taycan“ е веќе најпродаваното „Porsche“ во Европа

  Првиот електричен автомобил на „Porsche“, седанот „Taycan“, е најуспешниот модел на марката на пазарот во Европа. Во август се продадени 1.183 примероци, што е за…

 • „Renault“ ќе понуди хибридно крос-купе во Европа

  „Renault“ ќе понуди хибридно крос-купе во Европа

  Францускиот бренд „Renault“ реши да ги израдува своите обожаватели во Европа нудејќи им го купе кросоверот „Arkana“, кој беше развиен за пазарот во Русија и…

 • Први фотографии од новите „BMW M3“ и „M4“ (ФОТО)

  Први фотографии од новите „BMW M3“ и „M4“ (ФОТО)

  На Интернет се појавија првите официјални фотографии од двата модели на „BMW“ со високи перформанси, пред светската премиера на овие автомобили. Дека премиерата на „BMW…

 • Светска премиера на новата Opel Mokka

  Светска премиера на новата Opel Mokka

  • Извршниот директор на Opel, Мајкл Лохшелер, ја претстави новата Mokka • Цената на новата генерација започнува од 19.990 ерва во Германија • Новата Mokka…

 • Не пропуштајте: Утре е светската премиера на новата Opel Mokka

  Не пропуштајте: Утре е светската премиера на новата Opel Mokka

  Бидете присутни дигитално: прес-конференција со шефот на Opel, Мајкл Лохшелер, во 13 часот Целосна програма: сите цени, сите нивоа на опременост, сите технички детали Од…

 • Возење на метан: „Audi A3 Sportback 30 G-Tron“ (ФОТО)

  Возење на метан: „Audi A3 Sportback 30 G-Tron“ (ФОТО)

  Покрај течниот гас, метанот (CNG) e уште една погонска опција која на возачите им овозможува заштеда, а и помага и на природата благодарејќи на помалата…

 • „Ferrari“ го модернизираше својот најдостапен модел (ФОТО/ВИДЕО)

  „Ferrari“ го модернизираше својот најдостапен модел (ФОТО/ВИДЕО)

  Италијанскиот производител „Ferrari“ го обнови најприфатливиот модел во својата гама – купе-кабриолетот „Portofino“. Промените во возилото се главно во техничкиот дел, бидејќи тој доби додаток…

 • „Mercedes“ го покажа својот прв камион на водород (ВИДЕО)

  „Mercedes“ го покажа својот прв камион на водород (ВИДЕО)

  Германската компанија „Dailmer“ го претстави „Mercedes-Benz GenH2“ – првиот камион на брендот со водороден погон. Моделот дебитираше како концепт, а сериското производство ќе започне во…

 • Колку ќе чини новата „Mercedes S Сlasѕ“?

  Колку ќе чини новата „Mercedes S Сlasѕ“?

  „Mercedes“ на почетокот на септември ја претстави новата генерација на „S Сlasѕ“, a сега се познати и цените на овој автомобил на германскиот пазар. Оние…