Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

UNI 2,400.00 0%    

Пристигна нова италијанска „лута“ машина – „Maserati MC20“! (ФОТО/ВИДЕО)

Време: 14:10

Датум: септември 10, 2020

Категорија: АВТОБИЗ

Новиот суперспортски „Maserati“ ќе може да се нарача со твин-турбо „V6“ мотор, но и во верзија со електричен погон, со што италијанскиот производител покажа дека е во чекор со времето.

„Maserati“ уште од 2014-та година, кога го претстави концептот „Alfieri“, ветуваше нов суперспортски модел.

Конечно, по шест години, италијанскиот производител ги израдува своите фанови.

Сепак, „MC20“ не го дели дизајнот со концептот од 2014-та, а и името е различно, но нема сомнение дека станува збор за исклучителен спортски автомобил кој му беше потребен на „Maserati“ за да ја освежи својата понуда, со оглед дека веќе некое време од овој производител не пристигна нов модел.

Покрај тоа, „MC20“ добро ќе и дојде на компанијата и на маркетиншки план – да ја поттикне продажбата на овој бренд која во моментов стагнира.

Како што веќе споменавме, „Maserati“ се одлучи за две погонски единици, конвенцијалната со „V6“ мотор и современата која користи електромотор.

На тој начин ќе ја задоволи „старата гарда“ која смета дека автомобилите мораат да имаат бензинска погонска единица, но и оние кои се преориентираат на електричен погон.

Што се однесува до бензинскиот мотор, станува збор за целосно нов 3.0-литарски твин-турбо „V6“ со 630 KS (463 kW) и 730 Nm. Агрегатот е поврзан со 8-брзински автоматски менувач со двојно квачило со чија помош „MC20“ забрзува од место до „стотка“ за само 2,9 секунди, додека максималната брзина е 325 km/h.

„Maserati“ се пофали дека новиот мотор во целост е развиен од компанијата, без помош од страна, и дека при проектирањето се користени идеи од Формула 1.

Каросеријата на возилото е изработена од лесни материјали, па „MC20“ има маса од околу 1.500 kg.

„Maserati“ не ги откри спецификациите на електричната верзија, но затоа познати се перформансите на овој автомобил.

„MC20“ на струја од 0 до 100 km/h стигнува за само 2,8 секунди, додека максималната брзина е нешто помала во однос на бензинецот и изнесува 310 km/h.

Во италијанскиот производител тврдат дека електричниот „MC20“ може да помине со полна батерија и до 323 km.

Новиот суперспортски „Maserati“ во продажните салони ќе пристигне во 2021-ва година, по цена од 210.000 долари.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • „Taycan“ е веќе најпродаваното „Porsche“ во Европа

  „Taycan“ е веќе најпродаваното „Porsche“ во Европа

  Првиот електричен автомобил на „Porsche“, седанот „Taycan“, е најуспешниот модел на марката на пазарот во Европа. Во август се продадени 1.183 примероци, што е за…

 • „Renault“ ќе понуди хибридно крос-купе во Европа

  „Renault“ ќе понуди хибридно крос-купе во Европа

  Францускиот бренд „Renault“ реши да ги израдува своите обожаватели во Европа нудејќи им го купе кросоверот „Arkana“, кој беше развиен за пазарот во Русија и…

 • Први фотографии од новите „BMW M3“ и „M4“ (ФОТО)

  Први фотографии од новите „BMW M3“ и „M4“ (ФОТО)

  На Интернет се појавија првите официјални фотографии од двата модели на „BMW“ со високи перформанси, пред светската премиера на овие автомобили. Дека премиерата на „BMW…

 • Светска премиера на новата Opel Mokka

  Светска премиера на новата Opel Mokka

  • Извршниот директор на Opel, Мајкл Лохшелер, ја претстави новата Mokka • Цената на новата генерација започнува од 19.990 ерва во Германија • Новата Mokka…

 • Не пропуштајте: Утре е светската премиера на новата Opel Mokka

  Не пропуштајте: Утре е светската премиера на новата Opel Mokka

  Бидете присутни дигитално: прес-конференција со шефот на Opel, Мајкл Лохшелер, во 13 часот Целосна програма: сите цени, сите нивоа на опременост, сите технички детали Од…

 • Возење на метан: „Audi A3 Sportback 30 G-Tron“ (ФОТО)

  Возење на метан: „Audi A3 Sportback 30 G-Tron“ (ФОТО)

  Покрај течниот гас, метанот (CNG) e уште една погонска опција која на возачите им овозможува заштеда, а и помага и на природата благодарејќи на помалата…

 • „Ferrari“ го модернизираше својот најдостапен модел (ФОТО/ВИДЕО)

  „Ferrari“ го модернизираше својот најдостапен модел (ФОТО/ВИДЕО)

  Италијанскиот производител „Ferrari“ го обнови најприфатливиот модел во својата гама – купе-кабриолетот „Portofino“. Промените во возилото се главно во техничкиот дел, бидејќи тој доби додаток…

 • „Mercedes“ го покажа својот прв камион на водород (ВИДЕО)

  „Mercedes“ го покажа својот прв камион на водород (ВИДЕО)

  Германската компанија „Dailmer“ го претстави „Mercedes-Benz GenH2“ – првиот камион на брендот со водороден погон. Моделот дебитираше како концепт, а сериското производство ќе започне во…

 • Колку ќе чини новата „Mercedes S Сlasѕ“?

  Колку ќе чини новата „Mercedes S Сlasѕ“?

  „Mercedes“ на почетокот на септември ја претстави новата генерација на „S Сlasѕ“, a сега се познати и цените на овој автомобил на германскиот пазар. Оние…

 • Британците тврдат: Млад хрватски претприемач се подготвува да го преземе Bugatti

  Британците тврдат: Млад хрватски претприемач се подготвува да го преземе Bugatti

  Групацијата Volkswagen наводно би сакала да се ослободи од производителот на луксузни спортски автомобили Bugatti, а како можен купувач, со кого наводно преговорите веќе отишле…