24 февруари, 2024
ПочетнаНАЈНОВИ ВЕСТИ„Xbox Series X“ ќе чини 499 долари

„Xbox Series X“ ќе чини 499 долари

„Microsoft“ ќе ја понуди новата конзола „Xbox Series X“ за 499 долари, објави „Xbox“ на „Twitter“.

Компанијата тврди дека „Xbox Series X“ ќе вклучува подобра графика, помоќен процесор, повеќе простор за складирање и технологии како што е следење на светлината, што дава многу пореални слики.

„Microsoft“ објави дека „Xbox Series S“, другата конзола што планира да ја лансира на 10-ти ноември, ќе се продава за 299 долари. Уредот е помал од претходните модели и нема диск.

Стратегијата претставува отстапување од претходните напори на „Microsoft“ да ја вметне својата најнова технологија во единствен систем.

Од „Microsoft“ тврдат дека пред-нарачките за двете конзоли „Xbox“ ќе започнат на 22-ри септември.

Акциите на „Microsoft“ во средата пораснаа за 4,3 проценти и се затворија на 212,29 долари поради закрепнувањето на акциите од технолошкиот сектор. Од почетокот на годината, акциите на „Microsoft“ пораснаа за 34%.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП