Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,600.00 0.8%    GRNT 1,006.66 0.26%    KMB 6,888.28 1.97%    MTUR 3,900.00 -2.5%    REPL 87,000.00 2.62%    STB 1,167.91 -1.22%    TETE 1,946.00 2.96%    TTK 1,350.00 2.27%    UNI 2,400.00 0%    ZPKO 2,575.00 3%    

„Huawei“ повеќе нема да добива екрани од „Samsung Display“ и „LG Display“

Време: 14:57

Датум: септември 9, 2020

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

„Samsung Electronics“ и „LG Display“ се очекува да престанат да ги снабдуваат врвните смартфони на „Huawei Technologies“ со дисплеи поради ограничувањата на САД, изјави корејскиот онлајн медиум „Chosun Biz“, цитиран од „Reuters“.

„Samsung Display“, чии најголеми клиенти за „OLED“ екраните се „Samsung Electronics“ и „Apple“, одбија да ги коментираат овие информации.

Во изјавата, „LG Display“ рече дека потегот на САД ќе има минимално влијание врз компанијата, со оглед на тоа колку неколку панели продава на „Huawei“. Таа додаде дека ќе продолжи да ја диверзифицира својата база на клиенти.

Во август Соединетите држави ги заострија своите ограничувања за „Huawei“. Тие им забранија на добавувачите да продаваат чипови произведени во Америка на кинескиот телекомуникациски гигант без посебна лиценца.

„Samsung Display“ и „LG Display“ одлучија да ја запрат продажбата на „Huawei“ од датумот на влегување во сила на ограничувањата – 15-ти септември.

Причината за ова е фактот дека забраната ги опфаќа чиповите потребни за користење на дисплеите, а нарачките на „Huawei“ не претставуваат голем дел од нивниот бизнис во споредба со оние на клиенти како што е „Apple“, пишува „Chosun Biz“, повикувајќи се на извори од индустријата.

Во меѓувреме, Вашингтон ја продолжува својата активна кампања против кинеските компании. Најголемиот кинески производител на чипови „Semiconductor Manufacturing International Co.“ (SMIC) може да се најде на црната листа во Вашингтон, исто така поради загриженост за националната безбедност. Соединетите држави го користеа истиот аргумент за „Huawei“.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Викенд без ДДВ од 10. до 12. октомври

  Викенд без ДДВ од 10. до 12. октомври

  Викендот без ДДВ ќе биде за време на празничниот продолжен викенд од 10-12 октомври. Државата ќе врати ДДВ на секој корисник на апликацијата „Мој ДДВ“,…

 • Нови 148 заразени од Ковид-19 и тројца починати

  Нови 148 заразени од Ковид-19 и тројца починати

  Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.224 тестирања, а регистрирани се 148 нови случаи на Ковид-19 во Скопје-50, Куманово-4, Дебар-2,…

 • ВАР им зема два бода на „петлите“ во 95 минута

  ВАР им зема два бода на „петлите“ во 95 минута

  Пулените на Жозе Мурињо, фудбалерите на лондонски Тотенхем попладнево беа пред победа против Њукасл во рамки на третото коло во Премиерлигата. Сепак ВАР технологијата ги…

 • Леброн не дозволи пресврт и ги испрати Лејкерси во финалето на НБА

  Леброн не дозволи пресврт и ги испрати Лејкерси во финалето на НБА

  Леброн Џејмс гарантираше дека овој пат Денвер нема да направи сензационален пресврт и ги испрати Л.А. Лејкерс во финалето на НБА. „Кралот“ заврши со 38…

 • Бројката на новодијагностицирани стабилизирана на околу 10 отсто од тестираните, засега нема потреба од нови мерки

  Бројката на новодијагностицирани стабилизирана на околу 10 отсто од тестираните, засега нема потреба од нови мерки

  Нови 141 случај со Ковид-19 од 1.559 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминати 24 часа. Починат е пациент од…

 • Намирници за здрав вид

  Намирници за здрав вид

  Многу често луѓето го земаат видот здраво за готово, па започнуваат да мислат за здравјето на очите дури откако ќе започнат да имаат проблеми со…

 • Непријатели на нашите заби…

  Непријатели на нашите заби…

  Освен одржувањето редовна хигиена на забите и устата, постојат уште неколку работи на кои треба да се обрне внимание, како избегнувањето на одредена храна, пишува…

 • Променливо облачно со сончеви периоди

  Променливо облачно со сончеви периоди

  Времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со услови за слаб локален дожд. Ќе дува умерен, повремено засилен јужен ветер. Утринската температура ќе…

 • „Mitsubishi“ планира да се раздели со 500-600 вработени

  „Mitsubishi“ планира да се раздели со 500-600 вработени

  „Mitsubishi Motors“ ќе побара 500-600 вработени, главно од раководството, доброволно да се пензионираат. Идејата е ова да се случи во Јапонија од средината на ноември,…

 • Премиера на „VW ID.4“: Првиот целосно електричен „SUV“ на „Volkswagen“ (ФОТО/ВИДЕО)

  Премиера на „VW ID.4“: Првиот целосно електричен „SUV“ на „Volkswagen“ (ФОТО/ВИДЕО)

  „Volkswagen“ конечно го претстави првиот целосно електричен „SUV“ кој ја има ознаката „ID.4“ и чие производство веќе започна. „Volkswagen ID.4“ изгледа препознатливо затоа што многу…