Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,802.20 -0.25%    KMB 7,098.00 0.35%    MPT 68,170.47 1.39%    SBT 2,837.00 2.99%    TNB 17,200.00 -1.02%    

Како изгледа проѕирниот телевизор на „Xiaomi“? (ВИДЕО)

Време: 17:19

Датум: август 13, 2020

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

По повод прославата на своето десетгодишно постоење, компанијата „Xiaomi“ претставија неколку славенички уреди. Најголемо внимание привлече првиот комерцијално достапен проѕирен телевизор во светот – „Mi TV LUX Transparent Edition“.

Овој телевизор е сон на секој љубител на добриот и чист дизајн, но и на љубителите на научна фантастика затоа што изгледа како нешто од научно-фантастичен филм. Екранот речиси нема рабови, целосно е провиден кога е исклучен, а со вклучувањето станува непроѕирен и прикажува слика која изгледа како да виси во воздух.

Наместо позадински панел за осветлување, овој телевизор целиот свој погонски склоп го има во компактниот држач, што значи дека „ОLED“ екранот може да биде самостоен, проѕирен и издвоен од остатокот од електрониката потребна за да работи.

Освен проѕирниот „OLED“ панел, „Xiaomi“ во своите погони произведува и управувачки склоп „OLED Basic Module“, па така оваа компанија може самостојно да го склопува својот прв проѕирен телевизор и тоа во сериско производство.

Телевизорот има дијагонала од 55 инчи, контраст 150.000:1. „Mi TV LUX Transparent Edition“ ќе биде пуштен во продажба на 16 август, исклучиво во Кина, каде што ќе чини околу 6.000 евра.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • МАСИТ: ИКТ секторот најбрзорастечки, да се работи на создавање кадар за потребите на индустријата

  МАСИТ: ИКТ секторот најбрзорастечки, да се работи на создавање кадар за потребите на индустријата

  Македонскиот ИКТ сектор во последните три години бележи постојан раст во број на компании и вработени, раст на извозот, на профитот и приходите, покажува Извештајот…

 • 92 години од првиот цртан филм со Мики Маус

  92 години од првиот цртан филм со Мики Маус

  Денес се навршуваат точно 92 години од првото прикажување на анимираниот цртан филм „Паробродот Вили“, кој е првиот звучен цртан филм во историјата. Покрај тоа…

 • Две волонтерки претрпеле невролошки проблеми по примањето на оксфордската вакцина

  Две волонтерки претрпеле невролошки проблеми по примањето на оксфордската вакцина

  Две лица се разболеле за време на испитувањето на вакцината против коронавирусот на компанијата „АстраЗенека“ во Велика Британија, откриваат извештаите на компанијата, а извори велат…

 • Tом Харди е новиот Џејмс Бонд

  Tом Харди е новиот Џејмс Бонд

  Том Харди, наводно, е избран како следен Џејмс Бонд кој ќе го замени Даниел Крејг по „Не е време за умирање“, објави весникот „Дејли експрес“…

 • Трамп го одобри договорот на TikTok со Oracle и Walmart

  Трамп го одобри договорот на TikTok со Oracle и Walmart

  Претседателот на САД, Доналд Трамп го одобри договорот кој ќе овозможи апликацијата TikTok да продолжи да се користи во оваа земја, благодарение на новата компанија…

 • Сојузот на стопански комори предложи 25 мерки за економски спас

  Сојузот на стопански комори предложи 25 мерки за економски спас

  Сојузот на стопански комори на Македонија, минатата недела достави 25 мерки за економски спас, кои очекува Владата, да ги усвои и имплементира во соодветна временска…

 • Без кои пет работи не можете да го замислите денот?

  Без кои пет работи не можете да го замислите денот?

  Дали некогаш сте размислувале за работите без кои не можете ни да замислите да ви помине денот? Листата е сигурно прилично долга, а на неа…

 • Нудат пари на младоженците: Овој прекрасен остров ќе ви даде 3.000 евра доколку одлучите да стапите во брак таму

  Нудат пари на младоженците: Овој прекрасен остров ќе ви даде 3.000 евра доколку одлучите да стапите во брак таму

  Сицилијанските власти одлучиле да дадат по 3.000 евра на секој пар кој ќе одлучи да се венча на Сицилија, пишуваат италијанските медиуми. Локалните власти издвоија…

 • Домашен лек кој ги чисти вените, го чува срцето, ја зајакнува отпорноста на инфекции…

  Домашен лек кој ги чисти вените, го чува срцето, ја зајакнува отпорноста на инфекции…

  Овој природен препарат благотворно влијае на целиот организам, а многу едноставно се подготвува… Овој лек го одржува оптималното здравјето на целиот организам – ги чисти…

 • Целиот свет полуде по рецептот од две состојки кој ги отстранува мастите

  Целиот свет полуде по рецептот од две состојки кој ги отстранува мастите

  Доколку страдате од вишок масти, тогаш овој рецепт е одличен за вас… Поради брзиот начин на живот, лошата исхрана и недостатокот на физичка активност зголемените…