Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,600.00 0.8%    GRNT 1,006.66 0.26%    KMB 6,888.28 1.97%    MTUR 3,900.00 -2.5%    REPL 87,000.00 2.62%    STB 1,167.91 -1.22%    TETE 1,946.00 2.96%    TTK 1,350.00 2.27%    UNI 2,400.00 0%    ZPKO 2,575.00 3%    

 „TUI“ забележа пад на приходите од 98,5% во последниот квартал

Време: 21:53

Датум: август 13, 2020

Категорија: КОМПАНИИ

„TUI“, најголемата светска туристичка компанија, изгуби 1,1 милијарди евра приходи поради ковид-19 за три месеци до јуни. Покрај тоа, „TUI“ објави дека ја проценува можноста за постигнување оптимална структура на својот биланс, пренесува „Reuters“.

Компанијата, која ја обезбеди втората кредитна линија од германската влада во средата, соопшти дека ги продолжила одморите од средината на јуни и побарувачката се вратила, помагајќи да се зајакнат проблематичните финансии на компанијата.

Од „TUI“ соопштија дека нејзината ликвидност во моментов изнесува 2,4 милијарди евра, со што ќе може да издржи до крајот на 2021-ва година, бидејќи пандемијата продолжува да влијае на туризмот и дека се фокусира на зимската сезона, кога туристичките компаниите обично губат пари.

Извршниот директор Фриц Јансен изјави дека сè уште не знае дали на „TUI“ ќе и треба дополнителна кредитна линија, но компанијата сакаше да биде подготвена за најлошото сценарио.

Акциите на „TUI“ во Лондон изгубија 60% од нивната вредност оваа година и денеска се подолу за 1% до 364 пени.

Откако се согласи за заемот од 1,8 милијарди евра од државата во април, компанијата соопшти дека ги проценува можностите за постигнување оптимална структура на својот биланс на состојба, но не откри дополнителни детали. Компанијата очекува да се врати во нормала во 2022-ра година.

„TUI“ оствари квартална загуба од работењето (пред даноци) од 1,1 милијарди евра, при што приходите паднаа за 98,5% на 72 милиони евра во однос на добивката од 102,3 милиони евра за истиот период лани.

Компанијата соопшти дека напредува во намалувањето на трошоците потребни за да се издржи кризата. Во мај, таа предупреди дека ќе мора да скрати 8.000 работни места и да заштеди 300 милиони евра годишно.

Пандемијата продолжува да има уништувачки ефект врз туристичката индустрија. Надежите за силно закрепнување во текот на летото беа намалени од новите ограничувања наметнати од страна на Велика Британија при патувањето во Шпанија, што значи дека „TUI“ мораше да откаже повеќе туристички аранжмани.

„TUI“ соопшти дека резервациите за тековниот летен период се намалени за 81% во однос на минатата година.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • 3.500 компании го тужат Трамп

  3.500 компании го тужат Трамп

  Околу 3.500 американски компании, меѓу кои се и „Tesla“ и „Ford“, во последниве две недели ја тужеа администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради воведувањето на…

 • Основачот на „Spotify“ ќе инвестира 1 милијарда евра во европски стартапи

  Основачот на „Spotify“ ќе инвестира 1 милијарда евра во европски стартапи

  Извршниот директор на шведската музичка платформа „Spotify“, Даниел Ек објави дека ќе искористи 1 милијарда евра од неговите лични средства за да инвестира во европски…

 • НЛБ Банка ги повикува децата да цртаат за убавините на нашата земја по повод Месецот на штедење

  НЛБ Банка ги повикува децата да цртаат за убавините на нашата земја по повод Месецот на штедење

  Оваа година, по девети пат, НЛБ Банка го организира НЛБ Месецот на штедење на тема: „Ги истражуваме убавините на нашата земја со Тиби и Штуки!”.…

 • Уште еден енергетски гигант се подготвува да покаже „црвен картон“ на нафтата

  Уште еден енергетски гигант се подготвува да покаже „црвен картон“ на нафтата

  Француската енергетска групација „Total SE“ ќе престане да рафинира нафта во регионот на Париз и ќе инвестира над 500 милиони евра до 2024-та година, заменувајќи…

 • 7 врвни филмски наслови на репертоарот на А1 Drive-in киното

  7 врвни филмски наслови на репертоарот на А1 Drive-in киното

  Со најавата за отворање на A1 Drive-in киното на 29 септември со повеќекратниот оскаровец „Паразит“ (Parasite, 2019), A1 Македонија го објави и целосниот репертоар на…

 • Eдна од најголемите австралиски банки заработи рекордна глоба

  Eдна од најголемите австралиски банки заработи рекордна глоба

  „Westpac“, една од најголемите австралиски банки, се согласи да плати рекордна казна од скоро една милијарда долари за систематско дозволување на перење пари. Компанијата денес…

 • Халк Корнерот во ТЦ Лептокарија, обезбеден од страна на Халкбанк, е веќе на располагање на граѓаните

  Халк Корнерот во ТЦ Лептокарија, обезбеден од страна на Халкбанк, е веќе на располагање на граѓаните

  Вчера, официјално завршија активностите околу уредувањето на зелениот корнер, на десната страна од популарната „коцка“ во средината на ТЦ Лептокарија. Уредувањето на овој јавен простор…

 • Две кампањи на Њу момент во финалето на фестивалот за маркетинг „БалКанс“

  Две кампањи на Њу момент во финалето на фестивалот за маркетинг „БалКанс“

  Две кампањи на маркетинг-агенцијата Њу Момент, Њу идеас компани – Скопје, „Кога пчелите ќе стивнат“ и герила-акцијата „Ослободување на дрвјата“ продуцирани и реализирани во изминатава…

 • ИутеКредит е првата естонска компанија која се најде во Генералниот Стандард на Франкфуртската Берза

  ИутеКредит е првата естонска компанија која се најде во Генералниот Стандард на Франкфуртската Берза

  ИутеКредит Европа, водечка европска компанија за лични финансии, по унапредувањето на својата позиција на Регулираниот Пазар, е првата компанија од Естонија која влегува во Генералниот…

 • Девет светски познати ресторани поднесоа барање за банкрот

  Девет светски познати ресторани поднесоа барање за банкрот

  Ова е тешка година за ресторанската индустрија и љубителите на храна. Малопродажната апокалипса е во полн ек, па дури и најомилените ланци на ресторани во…