Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,600.00 0.8%    GRNT 1,006.66 0.26%    KMB 6,888.28 1.97%    MTUR 3,900.00 -2.5%    REPL 87,000.00 2.62%    STB 1,167.91 -1.22%    TETE 1,946.00 2.96%    TTK 1,350.00 2.27%    UNI 2,400.00 0%    ZPKO 2,575.00 3%    

Најскапиот „Megane RS“ чини повеќе од „BMW M3“ (ВИДЕО)

Време: 22:00

Датум: август 13, 2020

Категорија: АВТОБИЗ

Популарниот блогер „Shmee150“ имаше можност да го тестира моделот „Renault Megane RS Trophy-R“ во неговата најмоќна верзија – „Nürburgring Record Pack“. Ова е најбрзиот автомобил со преден погон тестиран на легендарната германска патека, а не само што неговите карактеристики се импресивни, туку и неговата цена – 72.140 британски фунти.

Од своето деби во 1995-та година, хечбекот „Megane“ се етаблираше како семеен автомобил што привлече многу клиенти кои бараат достапен и сигурен модел. Сепак, Французите создадоа и помоќна верзија, која ја доби ознаката „RS Trophy-R“. Во овој случај, сепак, тоа е уште поголема изведба на верзијата на „Nürburgring Record Pack“.

Токму овој автомобил успеа да го тестира „Shmee150“, кој своите впечатоците ги објави на неговиот „YouTube“ канал. Ова е еден од 22-та автомобили за пазарот во Велика Британија од вкупно 500 произведени. Само два од овие 22 хечбеци се опремени со златни „Brembo“ карбонски-керамички сопирачки, што ги прави уште поретки.

Ова е една од причините за нивната висока цена – 72.140 британски фунти, кои мора да се платат за најбрзиот производствен автомобил со погон на предните тркала, кој некогаш возел по патеката „Нирбургринг“ (неговиот рекорд е 7 минути и 40,1 секунда ) За споредба, во Велика Британија за 59.905 фунти можете да го купите сегашниот „BMW M3“, кој се потпира на 3,0-литарскиот мотор со 431 ks.

Под хаубата на францускиот хечбек е 2.0-литарскиот турбо мотор со 300 ks. Додавањето на „Nürburgring Record Pack“ ја намалува тежината за 130 kg, што се постигнува благодарение на карбонските тркала и отстранувањето на задните седишта. Инженерите исто така ја намалија големината на екранот на инфозабавниот систем, а исто така го инсталираа и системот за издувни гасови „Akrapovič“.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Премиера на „VW ID.4“: Првиот целосно електричен „SUV“ на „Volkswagen“ (ФОТО/ВИДЕО)

  Премиера на „VW ID.4“: Првиот целосно електричен „SUV“ на „Volkswagen“ (ФОТО/ВИДЕО)

  „Volkswagen“ конечно го претстави првиот целосно електричен „SUV“ кој ја има ознаката „ID.4“ и чие производство веќе започна. „Volkswagen ID.4“ изгледа препознатливо затоа што многу…

 • Досега најмоќното сериско „Peugeot“: Пристигна „508 PSE“ со 360 „коња“ (ФОТО)

  Досега најмоќното сериско „Peugeot“: Пристигна „508 PSE“ со 360 „коња“ (ФОТО)

  Францускиот производител ја претстави продукциската верзија на концептот „508 Peugeot Sport Engineered“ од 2019-та година. Станува збор за најмоќниот „plug-in“ хибрид на „Peugeot“, а на…

 • „Taycan“ е веќе најпродаваното „Porsche“ во Европа

  „Taycan“ е веќе најпродаваното „Porsche“ во Европа

  Првиот електричен автомобил на „Porsche“, седанот „Taycan“, е најуспешниот модел на марката на пазарот во Европа. Во август се продадени 1.183 примероци, што е за…

 • „Renault“ ќе понуди хибридно крос-купе во Европа

  „Renault“ ќе понуди хибридно крос-купе во Европа

  Францускиот бренд „Renault“ реши да ги израдува своите обожаватели во Европа нудејќи им го купе кросоверот „Arkana“, кој беше развиен за пазарот во Русија и…

 • Први фотографии од новите „BMW M3“ и „M4“ (ФОТО)

  Први фотографии од новите „BMW M3“ и „M4“ (ФОТО)

  На Интернет се појавија првите официјални фотографии од двата модели на „BMW“ со високи перформанси, пред светската премиера на овие автомобили. Дека премиерата на „BMW…

 • Светска премиера на новата Opel Mokka

  Светска премиера на новата Opel Mokka

  • Извршниот директор на Opel, Мајкл Лохшелер, ја претстави новата Mokka • Цената на новата генерација започнува од 19.990 ерва во Германија • Новата Mokka…

 • Не пропуштајте: Утре е светската премиера на новата Opel Mokka

  Не пропуштајте: Утре е светската премиера на новата Opel Mokka

  Бидете присутни дигитално: прес-конференција со шефот на Opel, Мајкл Лохшелер, во 13 часот Целосна програма: сите цени, сите нивоа на опременост, сите технички детали Од…

 • Возење на метан: „Audi A3 Sportback 30 G-Tron“ (ФОТО)

  Возење на метан: „Audi A3 Sportback 30 G-Tron“ (ФОТО)

  Покрај течниот гас, метанот (CNG) e уште една погонска опција која на возачите им овозможува заштеда, а и помага и на природата благодарејќи на помалата…

 • „Ferrari“ го модернизираше својот најдостапен модел (ФОТО/ВИДЕО)

  „Ferrari“ го модернизираше својот најдостапен модел (ФОТО/ВИДЕО)

  Италијанскиот производител „Ferrari“ го обнови најприфатливиот модел во својата гама – купе-кабриолетот „Portofino“. Промените во возилото се главно во техничкиот дел, бидејќи тој доби додаток…

 • „Mercedes“ го покажа својот прв камион на водород (ВИДЕО)

  „Mercedes“ го покажа својот прв камион на водород (ВИДЕО)

  Германската компанија „Dailmer“ го претстави „Mercedes-Benz GenH2“ – првиот камион на брендот со водороден погон. Моделот дебитираше како концепт, а сериското производство ќе започне во…