Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Дојче Телеком и Били Ајлиш го слават дигиталниот оптимизам на Генерацијата Z

Време: 15:33

Датум: август 12, 2020

Категорија: КОМПАНИИ

 • #WhatWeDoNext – платформа за млади за креирање подобра иднина преку технологијата
 • Кампањата почнува на 12 август, Меѓународниот ден на младите на ОН со универзална порака за дигитален оптимизам
 • Партнерството на Дојче Телеком и Били Ајлиш посочува на потенцијалот на новата генерација да ја користи технологијата за добро

Дојче Телеком заедно со петкратната ГРЕМИ добитничка Били Ајлиш, го слави позитивното влијание на технологијата во времето на Генерацијата Z, генерација на млади кои имаат моќ и потенцијал да креираат подобра иднина. #WhatWeDoNext кампањата почнува на 12 август, Меѓународниот ден на младите на ОН со фокус на првата генерација која ја користи технологијата не само за свој бенефит туку за доброто на целото општество.

„Сите имаме потенцијал позитивно да влијаеме на нашата планета, и, се надевам дека нашата генерација ќе ги искористи своите платформи преку соработка и комуникација  да направи вистинска разлика“, вели Били Ајлиш.

Дојче Телеком верува дека доживувањата се за споделување. Сега, повеќе од кога било претходно, еднаквата вклученост на сите во општествениот, економскиот и културниот живот е главен фокус на брендот. Со #WhatWeDoNext на младите луѓе им се дава глас и платформа  да покажат како ја користат моќта на технологијата за да направат вистинска разлика. Оваа генерација има неверојатен потенцијал да нè води кон новата иднина, затоа со #WhatWeDoNext се пренесува универзална порака за дигитален оптимизам.

Според истражувањето што го спроведе Дојче Телеком, младите Европејци на возраст од 16-26 години изразуваат високо ниво на оптимизам во однос на потенцијалот којшто го нуди технологијата. По проблемите што произлегоа од ковид-19, 93% од припадниците на Генерацијата Z во Европа сметаат дека технологијата може да биде корисна алатка за учење и образование. 86% сметаат дека таа им овозможува да се поврзат со онлајн заедниците врз основа на заедничките интереси. 90% сметаат дека вклучувањето на младите луѓе е клучен фактор во градењето на подобра иднина, а 75% сметаат дека на социјалните медиуми наоѓаат поддршка во бранењето на она во коешто веруваат.

Меѓународната кампања започнува денес со проекција на филм со Били Ајлиш и претставници на Генерацијата Z коишто споделуваат вистински инспиративни приказни. Во филмот гледаме како претставниците на оваа генерација се борат со негативните перцепции кои постојат за нивното користење на технологијата и како тие, сосем спротивно,  ја користат технологија за да направат позитивни промени, преку кампањи против климатските промени, застапување еднаквост, креативност, па дури и сајбер безбедност.

Филмот којшто го оспорува мислењето дека тие се опседнати со екрани и ништо повеќе, го означува почетокот на мисијата на Дојче Телеком за поддршка на оваа генерација во борбата да го најде своето место во новиот свет. Преку својата многу успешна музичка платформа, Telekom Electronic Beats, Дојче Телеком ќе продолжи да го истражува #WhatWeDoNext, на тој начин овозможувајќи ѝ на Генерацијата Z платформа за активно учество во дискусијата.

За да го погледнете филмот и да добиете повеќе информации за кампањата, одете на: www.telekom.mk/whatwedonext

Дополнителни информации за медиумите можете да најдете на:

www.telekom.com/en/company/topic-specials/special-corona

www.electronicbeats.net/

www.instagram.com/electronicbeats/

www.facebook.com/ElectronicBeats/

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Газдата им се заблагодари на вработените со 13 милиони фунти

  Газдата им се заблагодари на вработените со 13 милиони фунти

  Шефот на компанијата ќе подели 10 милиони фунти (12,91 милиони долари) меѓу вработените како подарок за неговото пензионирање. Подарокот од извршниот директор на „Admiral“ Дејвид…

 • Цената на акциите на „HSBC“ достигна најниско ниво во последните 25 години

  Цената на акциите на „HSBC“ достигна најниско ниво во последните 25 години

  Акциите на „HSBC Holdings Plc“ забележаа пад на нивната вреднос под нивното ниво од последната финансиска криза пред повеќе од една деценија. Притисокот врз компанијата…

 • Трамп го одобри договорот на TikTok со Oracle и Walmart

  Трамп го одобри договорот на TikTok со Oracle и Walmart

  Претседателот на САД, Доналд Трамп го одобри договорот кој ќе овозможи апликацијата TikTok да продолжи да се користи во оваа земја, благодарение на новата компанија…

 • „Carnival Cruise Line“ ги откажува патувањата на почетокот на 2021-та година и продава бродови

  „Carnival Cruise Line“ ги откажува патувањата на почетокот на 2021-та година и продава бродови

  Компанијата „Carnival Cruise Line“ ги откажа патувањата на почетокот на 2021-ва година и продаде два нејзини брода, бидејќи Ковид-19 продолжува да има огромно влијание врз…

 • „LVMH“ го даде договорот за купување на „Tiffany“ за одобрување од ЕУ

  „LVMH“ го даде договорот за купување на „Tiffany“ за одобрување од ЕУ

  Гигантот за луксузни стоки „LVMH“ го достави договорот за одобрување за купување на американската компанија за накит „Tiffany & Со.“ пред Европската комисија. Во Брисел…

 • „Caixabank“ и „Bankia“ го создаваат најголемиот доверител во Шпанија

  „Caixabank“ и „Bankia“ го создаваат најголемиот доверител во Шпанија

  Шпанските банки „CaixaBank SA“ и „Bankia SA“ го одобрија нивното спојување, со што ќе се создаде најголемиот кредитор во земјата во услови на забрзани спојувања…

 • „Snowflake“ претвори тројца шефови на компанијата во милијардери

  „Snowflake“ претвори тројца шефови на компанијата во милијардери

  Акциите на „Snowflake“ објавија сериозен пораст на својата котација на берзата, со што тројца шефови на компанијата станаа милијардери. Компанијата, која е снабдувач на технологија…

 • Рудник САСА ги презема сите мерки за сигурност и заштита на животната средина

  Рудник САСА ги презема сите мерки за сигурност и заштита на животната средина

  Рудникот САСА итно започна со санација на последиците од  краткотрајно истекување на јаловишен материјал во локалниот речен тек, што се случи на што на 14.09.2020…

 • Авиокомпанијата „Norwegian“ ќе ги намали емисиите на CO2 за 45% до 2030-та

  Авиокомпанијата „Norwegian“ ќе ги намали емисиите на CO2 за 45% до 2030-та

  Норвешката авиокомпанија „Norwegian“ има намера да ги намали емисиите на јаглерод диоксид за 45% до 2030-та година во споредба со нивото од 2010-та година. Ова…

 • „VW“ планира да купи удел во „Sixt“

  „VW“ планира да купи удел во „Sixt“

  Германскиот производител на автомобили „Volkswagen Group“ очигледно има намера да купи удел во минхенската компанија за изнајмување автомобили „Sixt“. Двете компании водеа разговори за можен…