Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

GRNT 1,002.00 -2.69%    KMB 7,038.63 -0.51%    MPT 69,998.51 2.6%    TTK 1,350.00 0%    

„Debenhams“ отпушта уште 2.500 вработени

Време: 13:18

Датум: август 12, 2020

Категорија: КОМПАНИИ

Британскиот ланец на продавници „Debenhams“ ќе намали уште 2.500 работни места бидејќи се бори со уште еден удар врз малопродажниот сектор од кризата со ковид-19, пренесува „Reuters“.

Во мај, „Debenhams“ намали неколку стотици работни места во своето седиште, а најновите отпуштања се дополнување само на оние што веќе ги најавија другите британски трговци на мало, кои ќе поделат илјадници откази, вклучувајќи ги „Marks & Spencer“, „Boots“, „John Lewis“ и „WH Smith“.

Владините бројки, исто така објавени денес, покажуваат дека бројот на вработени во Велика Британија го доживеал својот најголем пад од 2009-та година, а коронавирусот се очекува да го погоди пазарот на труд уште посилно бидејќи земјата ја стопира својата шема за заштита на работното место.

„Успешно ги отворивме 124-те продавници по блокадите, и тие веќе ги надминуваат очекувањата на менаџментот“, велат од „Debenhams“. „Во исто време, трговското опкружување е јасно далеку од нормалата и треба да се осигураме дека трошоците на продавниците ги исполнуваат реалните очекувања“.

Компанијата соопшти дека ќе ги преземе „сите неопходни чекори“ за да му се даде шанса на „Debenhams“ за подобра иднина.

Во април, „Debenhams“ ја намалуваше администрацијата по втор пат оваа година, барајќи заштита од судските постапки на доверителите за време на кризата, што може да ја испрати во ликвидација.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Нова програма за лојалност за физички лица од ЛУКОИЛ Македонија

  Нова програма за лојалност за физички лица од ЛУКОИЛ Македонија

  Со „ЛУКОИЛ КЛУБ“ претвори ги поените во гориво  ЛУКОИЛ Македонија воведе нова програма за лојалност за физички лица наречена „ЛУКОИЛ КЛУБ“ преку која членовите на…

 • Газдата им се заблагодари на вработените со 13 милиони фунти

  Газдата им се заблагодари на вработените со 13 милиони фунти

  Шефот на компанијата ќе подели 10 милиони фунти (12,91 милиони долари) меѓу вработените како подарок за неговото пензионирање. Подарокот од извршниот директор на „Admiral“ Дејвид…

 • Цената на акциите на „HSBC“ достигна најниско ниво во последните 25 години

  Цената на акциите на „HSBC“ достигна најниско ниво во последните 25 години

  Акциите на „HSBC Holdings Plc“ забележаа пад на нивната вреднос под нивното ниво од последната финансиска криза пред повеќе од една деценија. Притисокот врз компанијата…

 • Трамп го одобри договорот на TikTok со Oracle и Walmart

  Трамп го одобри договорот на TikTok со Oracle и Walmart

  Претседателот на САД, Доналд Трамп го одобри договорот кој ќе овозможи апликацијата TikTok да продолжи да се користи во оваа земја, благодарение на новата компанија…

 • „Carnival Cruise Line“ ги откажува патувањата на почетокот на 2021-та година и продава бродови

  „Carnival Cruise Line“ ги откажува патувањата на почетокот на 2021-та година и продава бродови

  Компанијата „Carnival Cruise Line“ ги откажа патувањата на почетокот на 2021-ва година и продаде два нејзини брода, бидејќи Ковид-19 продолжува да има огромно влијание врз…

 • „LVMH“ го даде договорот за купување на „Tiffany“ за одобрување од ЕУ

  „LVMH“ го даде договорот за купување на „Tiffany“ за одобрување од ЕУ

  Гигантот за луксузни стоки „LVMH“ го достави договорот за одобрување за купување на американската компанија за накит „Tiffany & Со.“ пред Европската комисија. Во Брисел…

 • „Caixabank“ и „Bankia“ го создаваат најголемиот доверител во Шпанија

  „Caixabank“ и „Bankia“ го создаваат најголемиот доверител во Шпанија

  Шпанските банки „CaixaBank SA“ и „Bankia SA“ го одобрија нивното спојување, со што ќе се создаде најголемиот кредитор во земјата во услови на забрзани спојувања…

 • „Snowflake“ претвори тројца шефови на компанијата во милијардери

  „Snowflake“ претвори тројца шефови на компанијата во милијардери

  Акциите на „Snowflake“ објавија сериозен пораст на својата котација на берзата, со што тројца шефови на компанијата станаа милијардери. Компанијата, која е снабдувач на технологија…

 • Рудник САСА ги презема сите мерки за сигурност и заштита на животната средина

  Рудник САСА ги презема сите мерки за сигурност и заштита на животната средина

  Рудникот САСА итно започна со санација на последиците од  краткотрајно истекување на јаловишен материјал во локалниот речен тек, што се случи на што на 14.09.2020…

 • Авиокомпанијата „Norwegian“ ќе ги намали емисиите на CO2 за 45% до 2030-та

  Авиокомпанијата „Norwegian“ ќе ги намали емисиите на CO2 за 45% до 2030-та

  Норвешката авиокомпанија „Norwegian“ има намера да ги намали емисиите на јаглерод диоксид за 45% до 2030-та година во споредба со нивото од 2010-та година. Ова…