Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

GRNT 1,003.00 -0.1%    KMB 6,752.00 -0.04%    UNI 2,400.00 0%    

АД Европа – Скопје за првото полугодие на 2020 прокнижи за 63,8% повисока добивка

Време: 09:42

Датум: август 12, 2020

Категорија: КОМПАНИИ

АД Европа-Скопје за периодот 01.01-30.06.2020 година оствари добивка во износ од 42.713.982 денари и е поголема во однос на претходната година за 63,8%.

Во периодот 01.01-30.06.2020 година компанијата оствари вкупни бруто приходи на износ од 392.499.552 денари и се зголемени за 12,5% во однос на  бруто приходите од 2019 година за истиот период.

Вкупните оперативни приходи за 01.01-30.06.2020 година се зголемени за 10,4% во однос на истите во 2019 година. Приходите од  домашен пазар се зголемени  за 9% во однос на минатата година, додека пак приходите од странски пазар се зголемени за 11,4% во 2020 година во однос на 2019 година.

Останатите приходи се намалени за 39%, а финансиските приходи  се намалени за  43,2 % во однос на 2019 година.

АД Европа-Скопје за периодот 01.01-30.06.2020 година оствари добивка во износ од 42.713.982 денари и е поголема во однос на претходната година за 63,8%.

Вкупните расходите се зголемени за 7,8% во однос на минатата година. Оперативните расходи во периодот 01.01-30.06.2020 година се зголемени за 7,8%, а финансиските расходи пак се намалени за 0,8% во однос на 2019 година.

Годишното собрание на акционери на АД ЕВРОПА СКОПЈЕ одобри пресметка и исплата на бруто дивиденда за 2019 година во износ од 13.802.040 денари односно бруто дивиденда по акција 60 денари.

Долгорочната  задолженост на компанијата е намалена за 71,3%, во однос на истиот период минатата година, додека пак краткорочно задолжување нема.

Планот за вкупната продажба за периодот 01.01-30.06/2020 година е остварен со 122,7%.

Финансискиот извештај можете да го погледнете тука.

 

 

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Eдна од најголемите австралиски банки заработи рекордна глоба

  Eдна од најголемите австралиски банки заработи рекордна глоба

  „Westpac“, една од најголемите австралиски банки, се согласи да плати рекордна казна од скоро една милијарда долари за систематско дозволување на перење пари. Компанијата денес…

 • Халк Корнерот во ТЦ Лептокарија, обезбеден од страна на Халкбанк, е веќе на располагање на граѓаните

  Халк Корнерот во ТЦ Лептокарија, обезбеден од страна на Халкбанк, е веќе на располагање на граѓаните

  Вчера, официјално завршија активностите околу уредувањето на зелениот корнер, на десната страна од популарната „коцка“ во средината на ТЦ Лептокарија. Уредувањето на овој јавен простор…

 • Две кампањи на Њу момент во финалето на фестивалот за маркетинг „БалКанс“

  Две кампањи на Њу момент во финалето на фестивалот за маркетинг „БалКанс“

  Две кампањи на маркетинг-агенцијата Њу Момент, Њу идеас компани – Скопје, „Кога пчелите ќе стивнат“ и герила-акцијата „Ослободување на дрвјата“ продуцирани и реализирани во изминатава…

 • ИутеКредит е првата естонска компанија која се најде во Генералниот Стандард на Франкфуртската Берза

  ИутеКредит е првата естонска компанија која се најде во Генералниот Стандард на Франкфуртската Берза

  ИутеКредит Европа, водечка европска компанија за лични финансии, по унапредувањето на својата позиција на Регулираниот Пазар, е првата компанија од Естонија која влегува во Генералниот…

 • Девет светски познати ресторани поднесоа барање за банкрот

  Девет светски познати ресторани поднесоа барање за банкрот

  Ова е тешка година за ресторанската индустрија и љубителите на храна. Малопродажната апокалипса е во полн ек, па дури и најомилените ланци на ресторани во…

 • „Тесла“ и „Мерцедес“ ја тужеа американската влада поради царина на увезените делови од Кина

  „Тесла“ и „Мерцедес“ ја тужеа американската влада поради царина на увезените делови од Кина

  Водечките производители на автомобили, вклучително и „Мерцедес-Бенз“ и „Тесла“, поднесоа тужба против владата во Вашингтон во врска со царините за увоз на делови од Кина.…

 • Шпаркасе Банка Македонија добитник на наградите „Fastest Growing Corpоrate Bank North Macedonia 2020“ и „Fastest Growing Retail Bank North Macedonia 2020“

  Шпаркасе Банка Македонија добитник на наградите „Fastest Growing Corpоrate Bank North Macedonia 2020“ и „Fastest Growing Retail Bank North Macedonia 2020“

  Врз основа на спроведено рангирање на банките во Република Северна Македонија од страна на „Global Banking and Finance Review“, Шпаркасе Банка Македонија АД Скопје повторно…

 • Беркан Имери именуван за нов претседател на Надзорниот одбор на Халк Осигурување АД Скопје

  Беркан Имери именуван за нов претседател на Надзорниот одбор на Халк Осигурување АД Скопје

  Беркан Имери, досегашен неизвршен член на Надзорниот одбор на Халк Осигурување АД Скопје е именуван за нов претседател на НО на осигурителната компанија. Имери во…

 • Пакомак доби продолжување на дозволата од Министерството за животна средина

  Пакомак доби продолжување на дозволата од Министерството за животна средина

  Компанијата за селективно одложување на отпад Пакомак доби продолжување на дозволата за колективно постапување со отпад од пакување за дополнителни 5 години, откако Министерството за…

 • Маск подготвува ефтин електричен автомобил: Модел на Тесла за 25.000 долари

  Маск подготвува ефтин електричен автомобил: Модел на Тесла за 25.000 долари

  Илон Маск верува дека неговата компанија во иднина ќе произведува дури 20 милиони електрични возила годишно. На настанот “Battery Day’ што се одржа во вторникот…