Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,600.00 0.8%    GRNT 1,006.66 0.26%    KMB 6,888.28 1.97%    MTUR 3,900.00 -2.5%    REPL 87,000.00 2.62%    STB 1,167.91 -1.22%    TETE 1,946.00 2.96%    TTK 1,350.00 2.27%    UNI 2,400.00 0%    ZPKO 2,575.00 3%    

„Cadillac“ го претстави првиот електричен „SUV“ (ФОТО/ВИДЕО)

Време: 12:13

Датум: август 8, 2020

Категорија: АВТОБИЗ

Американскиот производител на луксузни автомобили објави фотографии од концептот „Lyriq“, како најава на идниот сериски „SUV“ модел на електрична енергија.

Кога пред десетина години „Tesla“ ја најави својата прва електрична луксузна лимузина, големите традиционални производители на автомобили не и придадоа преголемо значење на тоа.

Во меѓувреме, трендовите се променија, па сега и премиум брендовите, како „Mercedes“, „Jaguar“, „Audi“ и „BMW“, во своите портфолија имаат барем по еден продукциски електричен автомобил.

„Cadillac“ можеби доцни зад европската конкуренција во оваа смисла, но со концептот „Lyriq“ и идниот сериски „SUV“ модел на струја ќе се обидат да го надоместат изгубеното.

„Cadillac Lyriq“ е првиот автомобил на „General Motors“ кој е поставен на новата модуларна механичка платформа наменета за електричните возила.

За складирање на електричната енергија е употребена истото така батеријата на „General Motors“ со капацитет од 100 kWh, која обезбедува автономија на возење од околу 480 km, додека автомобилот може да се дополни со брз полнач со моќ од преку 150 kW.

„Cadillac“ соопшти дека идниот „Lyriq“ ќе биде достапен како со стандарден погон на задните тркала, така и со погон на сите 4 тркала, што значи дека во понудата ќе бидат верзии со еден и два електромотори.

Батериите се наоѓаат во подот на возилата и обезбедуваат речиси идеална распределба на масата по осовини од скоро 50:50.

Американскиот производител засега не објави детали за моќта на електричниот мотор кој ќе се користи во овој автомобил.

Како што велат, концептот кој имаше премиера вчера е претпродукциски прототип кој е околу 85% завршен, па поради тоа се очекуваат помали промени кога станува збор за серискиот модел кој е планиран за 2022-ра година.

Посебен куриозитет во врска со концептот „Lyriq“ e неговиот огромен дигитален екран со дијагонала од 33 инчи, кој зазема две третини од контролната табла.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Премиера на „VW ID.4“: Првиот целосно електричен „SUV“ на „Volkswagen“ (ФОТО/ВИДЕО)

  Премиера на „VW ID.4“: Првиот целосно електричен „SUV“ на „Volkswagen“ (ФОТО/ВИДЕО)

  „Volkswagen“ конечно го претстави првиот целосно електричен „SUV“ кој ја има ознаката „ID.4“ и чие производство веќе започна. „Volkswagen ID.4“ изгледа препознатливо затоа што многу…

 • Досега најмоќното сериско „Peugeot“: Пристигна „508 PSE“ со 360 „коња“ (ФОТО)

  Досега најмоќното сериско „Peugeot“: Пристигна „508 PSE“ со 360 „коња“ (ФОТО)

  Францускиот производител ја претстави продукциската верзија на концептот „508 Peugeot Sport Engineered“ од 2019-та година. Станува збор за најмоќниот „plug-in“ хибрид на „Peugeot“, а на…

 • „Taycan“ е веќе најпродаваното „Porsche“ во Европа

  „Taycan“ е веќе најпродаваното „Porsche“ во Европа

  Првиот електричен автомобил на „Porsche“, седанот „Taycan“, е најуспешниот модел на марката на пазарот во Европа. Во август се продадени 1.183 примероци, што е за…

 • „Renault“ ќе понуди хибридно крос-купе во Европа

  „Renault“ ќе понуди хибридно крос-купе во Европа

  Францускиот бренд „Renault“ реши да ги израдува своите обожаватели во Европа нудејќи им го купе кросоверот „Arkana“, кој беше развиен за пазарот во Русија и…

 • Први фотографии од новите „BMW M3“ и „M4“ (ФОТО)

  Први фотографии од новите „BMW M3“ и „M4“ (ФОТО)

  На Интернет се појавија првите официјални фотографии од двата модели на „BMW“ со високи перформанси, пред светската премиера на овие автомобили. Дека премиерата на „BMW…

 • Светска премиера на новата Opel Mokka

  Светска премиера на новата Opel Mokka

  • Извршниот директор на Opel, Мајкл Лохшелер, ја претстави новата Mokka • Цената на новата генерација започнува од 19.990 ерва во Германија • Новата Mokka…

 • Не пропуштајте: Утре е светската премиера на новата Opel Mokka

  Не пропуштајте: Утре е светската премиера на новата Opel Mokka

  Бидете присутни дигитално: прес-конференција со шефот на Opel, Мајкл Лохшелер, во 13 часот Целосна програма: сите цени, сите нивоа на опременост, сите технички детали Од…

 • Возење на метан: „Audi A3 Sportback 30 G-Tron“ (ФОТО)

  Возење на метан: „Audi A3 Sportback 30 G-Tron“ (ФОТО)

  Покрај течниот гас, метанот (CNG) e уште една погонска опција која на возачите им овозможува заштеда, а и помага и на природата благодарејќи на помалата…

 • „Ferrari“ го модернизираше својот најдостапен модел (ФОТО/ВИДЕО)

  „Ferrari“ го модернизираше својот најдостапен модел (ФОТО/ВИДЕО)

  Италијанскиот производител „Ferrari“ го обнови најприфатливиот модел во својата гама – купе-кабриолетот „Portofino“. Промените во возилото се главно во техничкиот дел, бидејќи тој доби додаток…

 • „Mercedes“ го покажа својот прв камион на водород (ВИДЕО)

  „Mercedes“ го покажа својот прв камион на водород (ВИДЕО)

  Германската компанија „Dailmer“ го претстави „Mercedes-Benz GenH2“ – првиот камион на брендот со водороден погон. Моделот дебитираше како концепт, а сериското производство ќе започне во…