Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,801.76 -0.26%    BESK 6,283.00 3%    KMB 7,074.91 0.02%    MPT 68,224.60 1.47%    SBT 2,837.00 2.99%    TNB 17,200.00 -1.02%    TTK 1,350.00 1.13%    USJE 25,001.00 0%    

„Microsoft“ интегрираше „Android“ апликации во „Windows 10“

Време: 12:08

Датум: август 8, 2020

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

„Microsoft“ во последните месеци сериозно работи на тоа да го направи „Windows 10“ значително моќен оперативен систем со вклучени опции за секого.

Овој пат, тие одлучија да им овозможат на корисниците на „Windows 10“ да користат „Android“ aпликации заедно со „Windows“ апликациите на своите компјутери. Функцијата моментално е достапна на тестерите на „Windows 10“.

Засега само преку „Windows Insider“ програмата

Оваа нова функција ќе може да се стартува преку „Microsoft“ апликацијата „Your Phone“. Во моментов може да се пристапи до листата на „Android“ апликации и да се стартуваат на „Windows 10“ оперативниот систем. Тие ќе се отвораат во посебен прозорец, кој треба да претставува телефонот на корисникот.

Исто така е овозможено извршување на повеќе задачи со други „Windows“ апликации со поддршка за „alt + tab“, а може и апликациите да бидат прикачени и на менито „Start“.

Тоа значи дека корисниците не мораат повеќе да пребаруваат преку „Mirror“ на нивниот смартфон, туку едноставно може да се активираат како да се вообичаени „Windows“ апликации. Голем дел од овие новитети претставуват можност за активирање на повеќе „Android“ апликации со исто време.

Редовните корисници на „Windows 10“ оперативниот систем нема да имаат пристап до оваа функција речиси до крајот на оваа година.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • На овие телефони најбргу им паѓа цената: Дали и вашиот е меѓу нив?

  На овие телефони најбргу им паѓа цената: Дали и вашиот е меѓу нив?

  Кога вашиот мобилен телефон ќе ви здодее, или ќе излезе нов модел кој долго сте го чекале, нема ништо необично во тоа да го продадете…

 • Македонија ќе биде домаќин на Меѓународниот балкански вински натпревар

  Македонија ќе биде домаќин на Меѓународниот балкански вински натпревар

  На Меѓународниот балкански вински фестивал, кој годинава се одржа во Софија, Бугарија, од 17 до 19 септември 2020, беше соопштено дека во 2021, Меѓународниот балкански…

 • Како пандемијата може да го промени капитализмот засекогаш?

  Како пандемијата може да го промени капитализмот засекогаш?

  Капитализмот е во криза. Пандемијата може да го промени засекогаш – во корист на работниците и оние на кои им е најпотребно. Ковид-19 стави „под…

 • Од ноќеска на полноќ поскапуваат горивата

  Од ноќеска на полноќ поскапуваат горивата

  Малопродажните цени на евродизелот и екстра лесното масло за домаќинство се зголемуваат за 0,50 денари и од вечерва на полноќ ќе изнесуваат 49,50 денари за…

 • Просечната нето-плата во јули 27.231 денар

  Просечната нето-плата во јули 27.231 денар

  Просечната нето-плата во јули годинава била 27.231 денар, додека бруто платата изнесувала 40.640 денари. Според Државниот завод за статистика, во однос на јули 2019 година…

 • Германија: Странците се платени за 900 евра помалку од домашните работници

  Германија: Странците се платени за 900 евра помалку од домашните работници

  Странците во Германија во просек месечно заработуваат 900 евра помалку од домашните граѓани, но сепак, на новодојденците од регионов им е подобро од луѓето од…

 • Неуспехот не прави искусни и мудри

  Неуспехот не прави искусни и мудри

  Позитивениот став, трпеливоста и упорноста носат успех, но прво треба да се ослободите од стравот од неуспех, бидејќи тоа може да ви биде најкорисна и…

 • МАСИТ: ИКТ секторот најбрзорастечки, да се работи на создавање кадар за потребите на индустријата

  МАСИТ: ИКТ секторот најбрзорастечки, да се работи на создавање кадар за потребите на индустријата

  Македонскиот ИКТ сектор во последните три години бележи постојан раст во број на компании и вработени, раст на извозот, на профитот и приходите, покажува Извештајот…

 • 92 години од првиот цртан филм со Мики Маус

  92 години од првиот цртан филм со Мики Маус

  Денес се навршуваат точно 92 години од првото прикажување на анимираниот цртан филм „Паробродот Вили“, кој е првиот звучен цртан филм во историјата. Покрај тоа…

 • Две волонтерки претрпеле невролошки проблеми по примањето на оксфордската вакцина

  Две волонтерки претрпеле невролошки проблеми по примањето на оксфордската вакцина

  Две лица се разболеле за време на испитувањето на вакцината против коронавирусот на компанијата „АстраЗенека“ во Велика Британија, откриваат извештаите на компанијата, а извори велат…