Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

GRNT 1,002.02 -2.69%    GTC 1,790.00 -0.22%    KMB 7,013.87 -0.86%    MPT 69,998.51 2.6%    RMDEN15 99.00 0%    RMDEN16 99.00 0%    SBT 2,850.00 0.46%    STIL 74.00 -2.57%    TTK 1,350.00 0%    

„Hilton“ објави загуба од 430 милиони евра и очекува долго закрепнување

Време: 14:44

Датум: август 7, 2020

Категорија: КОМПАНИИ

Американската хотелска групација „Hilton“ предупреди дека има „долг пат“ да се опорави, откако ги објави еден од најлошите квартали во историјата, бидејќи пандемијата ја турна во голема загуба.

Компанијата објави загуба од 432 милиони американски долари за три месеци до крајот на јуни од нето-добивката од 11 милиони американски долари во првиот квартал и значајна контракција од профитот од 261 милиони долари во истиот период од минатата година.

Приходите во вториот квартал беа 564 милиони долари од 2,5 милијарди долари во 2019-та година, бидејќи пандемијата на коронавирусот ги принуди владите да ги затворат границите и да забранат патување низ целиот свет.

„Нашите резултати за вториот квартал ги отсликуваат предизвиците што ги доживува нашиот бизнис како резултат на пандемијата“, се вели во изјавата на Крис Насета, извршен директор на „Hilton“. „Иако имаме долг пат, ние започнавме да се опоравуваме и со нетрпение очекуваме добри можности во иднина“, додаде тој.

Во јуни, „Hilton“ објави дека прекинува околу 2.100 работни места во очекување на долгорочното намалување на патувањата. Компанијата, исто така, го повлече целиот свој револвинг кредит од 1,75 милијарди долари, издаде обврзница од 1 милијарда долари и продаде поени за лојалност од 1 милијарда долари однапред за да ја зголеми својата ликвидност од почетокот на пандемијата.

Ричард Кларк, аналитичар во „Bernstein“, е уверен дека вториот квартал од годината ќе биде „најлошиот во историјата на хотелот“, но изградбата на нови хотели веројатно ќе биде поодржлива отколку по финансиската криза во 2008-ма година.

„Hilton“, кој рече дека има 10,6 милијарди долари неплатен долгорочен долг на крајот на кварталот, отвори 60 нови хотели меѓу април и крајот на јуни. Компанијата, исто така, потпиша договор за лиценцирање со азиската хотелска градежна компанија „Country Garden“ за изградба на станови за долг престој во Кина, во обид да го искористи растечкиот пазар во земјата со среден дострел.

Меѓу активата на хотелската група, најбрзото закрепнување е во Европа, каде вработеноста изнесуваше 7% во кварталот во однос на 24% во САД и 29% во азиско-пацифичкиот регион.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Нова програма за лојалност за физички лица од ЛУКОИЛ Македонија

  Нова програма за лојалност за физички лица од ЛУКОИЛ Македонија

  Со „ЛУКОИЛ КЛУБ“ претвори ги поените во гориво  ЛУКОИЛ Македонија воведе нова програма за лојалност за физички лица наречена „ЛУКОИЛ КЛУБ“ преку која членовите на…

 • Газдата им се заблагодари на вработените со 13 милиони фунти

  Газдата им се заблагодари на вработените со 13 милиони фунти

  Шефот на компанијата ќе подели 10 милиони фунти (12,91 милиони долари) меѓу вработените како подарок за неговото пензионирање. Подарокот од извршниот директор на „Admiral“ Дејвид…

 • Цената на акциите на „HSBC“ достигна најниско ниво во последните 25 години

  Цената на акциите на „HSBC“ достигна најниско ниво во последните 25 години

  Акциите на „HSBC Holdings Plc“ забележаа пад на нивната вреднос под нивното ниво од последната финансиска криза пред повеќе од една деценија. Притисокот врз компанијата…

 • Трамп го одобри договорот на TikTok со Oracle и Walmart

  Трамп го одобри договорот на TikTok со Oracle и Walmart

  Претседателот на САД, Доналд Трамп го одобри договорот кој ќе овозможи апликацијата TikTok да продолжи да се користи во оваа земја, благодарение на новата компанија…

 • „Carnival Cruise Line“ ги откажува патувањата на почетокот на 2021-та година и продава бродови

  „Carnival Cruise Line“ ги откажува патувањата на почетокот на 2021-та година и продава бродови

  Компанијата „Carnival Cruise Line“ ги откажа патувањата на почетокот на 2021-ва година и продаде два нејзини брода, бидејќи Ковид-19 продолжува да има огромно влијание врз…

 • „LVMH“ го даде договорот за купување на „Tiffany“ за одобрување од ЕУ

  „LVMH“ го даде договорот за купување на „Tiffany“ за одобрување од ЕУ

  Гигантот за луксузни стоки „LVMH“ го достави договорот за одобрување за купување на американската компанија за накит „Tiffany & Со.“ пред Европската комисија. Во Брисел…

 • „Caixabank“ и „Bankia“ го создаваат најголемиот доверител во Шпанија

  „Caixabank“ и „Bankia“ го создаваат најголемиот доверител во Шпанија

  Шпанските банки „CaixaBank SA“ и „Bankia SA“ го одобрија нивното спојување, со што ќе се создаде најголемиот кредитор во земјата во услови на забрзани спојувања…

 • „Snowflake“ претвори тројца шефови на компанијата во милијардери

  „Snowflake“ претвори тројца шефови на компанијата во милијардери

  Акциите на „Snowflake“ објавија сериозен пораст на својата котација на берзата, со што тројца шефови на компанијата станаа милијардери. Компанијата, која е снабдувач на технологија…

 • Рудник САСА ги презема сите мерки за сигурност и заштита на животната средина

  Рудник САСА ги презема сите мерки за сигурност и заштита на животната средина

  Рудникот САСА итно започна со санација на последиците од  краткотрајно истекување на јаловишен материјал во локалниот речен тек, што се случи на што на 14.09.2020…

 • Авиокомпанијата „Norwegian“ ќе ги намали емисиите на CO2 за 45% до 2030-та

  Авиокомпанијата „Norwegian“ ќе ги намали емисиите на CO2 за 45% до 2030-та

  Норвешката авиокомпанија „Norwegian“ има намера да ги намали емисиите на јаглерод диоксид за 45% до 2030-та година во споредба со нивото од 2010-та година. Ова…