Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

GRNT 1,002.02 -2.69%    GTC 1,790.00 -0.22%    KMB 7,013.87 -0.86%    MPT 69,951.70 2.53%    RMDEN15 99.00 0%    RMDEN16 99.00 0%    SBT 2,850.00 0.46%    STIL 74.00 -2.57%    TTK 1,350.00 0%    

„Ralph Lauren“ започна со реструктуирањето по тешкиот квартал

Време: 13:14

Датум: август 5, 2020

Категорија: КОМПАНИИ

Компанијата „Ralph Lauren“ размислува да ја ажурира својата оперативна структура, обидувајќи се да ја избегне судбината на дел од своите конкуренти во трговијата на мало, кои не успеаа да ги издржи невидените измени во минатата сезона, пишува „Bloomberg“.

Компанијата во вторникот објави прилагодена загуба на акциите за првиот квартал, што се покажа како полоша од просечната прогноза на аналитичарите и рече дека ја оценува својата „долгорочна оперативна структура за да ја доведе во согласност со еволуираните стратешки приоритети“, со фокус на шест главни области. Тие вклучуваат начин на организирање на тимови, каде што се продаваат производи и целосното портфолио на брендовите.

Прегледот има за цел да создаде стратегии за следните неколку години, додека деловните активности излегуваат од здравствената криза, рече извршниот директор Патрис Лов.

„Уверени сме дека можеме да победиме во овој нов контекст, во следните три до пет години. Ова е можност за промена во ова опкружување ако зборуваме за ново однесување на потрошувачите и пејзажот во малопродажба“, рече тој. „Очекуваме да ги споделиме резултатите од оваа работа и нашите одлуки во текот на следните неколку месеци“.

Тековните промени ги потенцираат значајните чекори што треба да ги преземат трговците заради пандемијата, што ја влоши веќе предизвикувачката околина за потрошувачите.

Слабите набавки, вклучително и облеката, се погодени од блокадите наметнати од владите. Со мерките се принудени десетици трговци на мало да прогласат банкрот во оваа година.

Инвеститорите не се задоволни од резултатите. Цената на акциите на „Ralph Lauren“ падна за 6,8% пред почетокот на тргувањето во Њујорк.

Компанијата очекува да отвори 90 нови продавници во 2020-та година, повеќето од нив во Азија, помалку од половина дузина во Европа и само неколку во Соединетите држави.

„Прегледот ќе доведе до избор од кои области сакаме да си заминеме во кои области да влеземе“, коментира извршниот директор.

Во првиот квартал компанијата веќе презеде чекори за намалување на трошоците, вклучително и намалување на платите на директорите и ставање вработени на неплатен одмор. Тоа беше во можност да ги пренасочи кириите од своите продавници и да ги намали трошоците заради затворањето на продавниците поради ковид-19.

Сепак, „Ralph Lauren“ објави загуба од 1,82 американски долари по акција во текот на кварталот, што се покажа како полошо отколку што аналитичарите очекуваа загуба од 1,73 долари по акција. Споредбената продажба се намали за 57% и исто така не ги исполни предвидувањата.

Најголем пад имаат приходите во Северна Америка, кои паднаа за 77 проценти на 165 милиони долари. Во Европа намалувањето е за 67%, а во Азија е за 34%. Сепак, на сите три пазари има зголемување на дигиталната продажба.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Нова програма за лојалност за физички лица од ЛУКОИЛ Македонија

  Нова програма за лојалност за физички лица од ЛУКОИЛ Македонија

  Со „ЛУКОИЛ КЛУБ“ претвори ги поените во гориво  ЛУКОИЛ Македонија воведе нова програма за лојалност за физички лица наречена „ЛУКОИЛ КЛУБ“ преку која членовите на…

 • Газдата им се заблагодари на вработените со 13 милиони фунти

  Газдата им се заблагодари на вработените со 13 милиони фунти

  Шефот на компанијата ќе подели 10 милиони фунти (12,91 милиони долари) меѓу вработените како подарок за неговото пензионирање. Подарокот од извршниот директор на „Admiral“ Дејвид…

 • Цената на акциите на „HSBC“ достигна најниско ниво во последните 25 години

  Цената на акциите на „HSBC“ достигна најниско ниво во последните 25 години

  Акциите на „HSBC Holdings Plc“ забележаа пад на нивната вреднос под нивното ниво од последната финансиска криза пред повеќе од една деценија. Притисокот врз компанијата…

 • Трамп го одобри договорот на TikTok со Oracle и Walmart

  Трамп го одобри договорот на TikTok со Oracle и Walmart

  Претседателот на САД, Доналд Трамп го одобри договорот кој ќе овозможи апликацијата TikTok да продолжи да се користи во оваа земја, благодарение на новата компанија…

 • „Carnival Cruise Line“ ги откажува патувањата на почетокот на 2021-та година и продава бродови

  „Carnival Cruise Line“ ги откажува патувањата на почетокот на 2021-та година и продава бродови

  Компанијата „Carnival Cruise Line“ ги откажа патувањата на почетокот на 2021-ва година и продаде два нејзини брода, бидејќи Ковид-19 продолжува да има огромно влијание врз…

 • „LVMH“ го даде договорот за купување на „Tiffany“ за одобрување од ЕУ

  „LVMH“ го даде договорот за купување на „Tiffany“ за одобрување од ЕУ

  Гигантот за луксузни стоки „LVMH“ го достави договорот за одобрување за купување на американската компанија за накит „Tiffany & Со.“ пред Европската комисија. Во Брисел…

 • „Caixabank“ и „Bankia“ го создаваат најголемиот доверител во Шпанија

  „Caixabank“ и „Bankia“ го создаваат најголемиот доверител во Шпанија

  Шпанските банки „CaixaBank SA“ и „Bankia SA“ го одобрија нивното спојување, со што ќе се создаде најголемиот кредитор во земјата во услови на забрзани спојувања…

 • „Snowflake“ претвори тројца шефови на компанијата во милијардери

  „Snowflake“ претвори тројца шефови на компанијата во милијардери

  Акциите на „Snowflake“ објавија сериозен пораст на својата котација на берзата, со што тројца шефови на компанијата станаа милијардери. Компанијата, која е снабдувач на технологија…

 • Рудник САСА ги презема сите мерки за сигурност и заштита на животната средина

  Рудник САСА ги презема сите мерки за сигурност и заштита на животната средина

  Рудникот САСА итно започна со санација на последиците од  краткотрајно истекување на јаловишен материјал во локалниот речен тек, што се случи на што на 14.09.2020…

 • Авиокомпанијата „Norwegian“ ќе ги намали емисиите на CO2 за 45% до 2030-та

  Авиокомпанијата „Norwegian“ ќе ги намали емисиите на CO2 за 45% до 2030-та

  Норвешката авиокомпанија „Norwegian“ има намера да ги намали емисиите на јаглерод диоксид за 45% до 2030-та година во споредба со нивото од 2010-та година. Ова…