Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Втората по големина германска банка се движи кон годишна загуба

Време: 13:24

Датум: август 5, 2020

Категорија: КОМПАНИИ

Пандемијата со коронавирусот најверојатно ќе ја втурне во криза и „Commerzbank“ во зоната на загуба. Во презентирањето на своите резултати за вториот квартал, банката предупреди за евентуална загуба за целата 2020-та година.

До сега, и покрај пандемијата, банката веруваше дека е можна добивка. Аналитичарите очекуваат просечна нето загуба од 320 милиони евра, самата банка не обезбеди проценка за очекуваниот дефицит.

По сите удари во последните неколку недели, „Commerzbank“ може да се пофали со барем мал успех. Банката оствари подобри резултати отколку што се очекуваше во вториот квартал. Од април до јуни, нето добивката падна на 220 милиони евра од 279 милиони евра во истиот период од минатата година, но аналитичарите очекуваа уште поголем пад на 95 милиони евра.

Оперативната добивка падна за 34 проценти на 205 милиони евра. Банката успеа да ги зголеми приходите за скоро седум проценти на 2,3 милијарди евра, додека оперативните трошоци паднаа за 3,3% на 1,5 милијарди евра.

Додека приватната и корпоративната банкарска поделба објави оперативен профит од 112 милиони евра, „Commerzbank“ влезе во црвената зона со деловно работење и објави загуба од 89 милиони евра. Ова главно се должи на одредбите за повисок ризик за заеми со основен ризик предизвикани од ефектите од коронарнакризата. Износот издвоен за резерви се зголеми од 178 милиони евра на 469 милиони евра.

Покрај пандемиската криза, „Commerzbank“ е тешко погодена и од банкротот на неславната „Wirecard“. Екс-извршниот директор на банката Мартин Цилке еднаш го опиша провајдерот за исплата на плаќање од Ешхајм во близина на Минхен како „добар клиент“, па да се отпише заемот од 200 милиони евра за групата, а на кварталниот извештај се споменува „голем индивидуален случај“ со волумен од 175 милиони евра.

„И покрај коронарнакризата, постигнавме позитивен резултат во вториот квартал и успеавме активно да ги поддржуваме нашите клиенти во справувањето со ефектите од пандемијата. Ова е врвен приоритет во овие времиња“, истакна Цилке. „Го искористуваме фактот дека во последните неколку години ја направивме банката многу посилна и дигитална“. Цилке не коментираше за можноста за годишна загуба.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Газдата им се заблагодари на вработените со 13 милиони фунти

  Газдата им се заблагодари на вработените со 13 милиони фунти

  Шефот на компанијата ќе подели 10 милиони фунти (12,91 милиони долари) меѓу вработените како подарок за неговото пензионирање. Подарокот од извршниот директор на „Admiral“ Дејвид…

 • Цената на акциите на „HSBC“ достигна најниско ниво во последните 25 години

  Цената на акциите на „HSBC“ достигна најниско ниво во последните 25 години

  Акциите на „HSBC Holdings Plc“ забележаа пад на нивната вреднос под нивното ниво од последната финансиска криза пред повеќе од една деценија. Притисокот врз компанијата…

 • Трамп го одобри договорот на TikTok со Oracle и Walmart

  Трамп го одобри договорот на TikTok со Oracle и Walmart

  Претседателот на САД, Доналд Трамп го одобри договорот кој ќе овозможи апликацијата TikTok да продолжи да се користи во оваа земја, благодарение на новата компанија…

 • „Carnival Cruise Line“ ги откажува патувањата на почетокот на 2021-та година и продава бродови

  „Carnival Cruise Line“ ги откажува патувањата на почетокот на 2021-та година и продава бродови

  Компанијата „Carnival Cruise Line“ ги откажа патувањата на почетокот на 2021-ва година и продаде два нејзини брода, бидејќи Ковид-19 продолжува да има огромно влијание врз…

 • „LVMH“ го даде договорот за купување на „Tiffany“ за одобрување од ЕУ

  „LVMH“ го даде договорот за купување на „Tiffany“ за одобрување од ЕУ

  Гигантот за луксузни стоки „LVMH“ го достави договорот за одобрување за купување на американската компанија за накит „Tiffany & Со.“ пред Европската комисија. Во Брисел…

 • „Caixabank“ и „Bankia“ го создаваат најголемиот доверител во Шпанија

  „Caixabank“ и „Bankia“ го создаваат најголемиот доверител во Шпанија

  Шпанските банки „CaixaBank SA“ и „Bankia SA“ го одобрија нивното спојување, со што ќе се создаде најголемиот кредитор во земјата во услови на забрзани спојувања…

 • „Snowflake“ претвори тројца шефови на компанијата во милијардери

  „Snowflake“ претвори тројца шефови на компанијата во милијардери

  Акциите на „Snowflake“ објавија сериозен пораст на својата котација на берзата, со што тројца шефови на компанијата станаа милијардери. Компанијата, која е снабдувач на технологија…

 • Рудник САСА ги презема сите мерки за сигурност и заштита на животната средина

  Рудник САСА ги презема сите мерки за сигурност и заштита на животната средина

  Рудникот САСА итно започна со санација на последиците од  краткотрајно истекување на јаловишен материјал во локалниот речен тек, што се случи на што на 14.09.2020…

 • Авиокомпанијата „Norwegian“ ќе ги намали емисиите на CO2 за 45% до 2030-та

  Авиокомпанијата „Norwegian“ ќе ги намали емисиите на CO2 за 45% до 2030-та

  Норвешката авиокомпанија „Norwegian“ има намера да ги намали емисиите на јаглерод диоксид за 45% до 2030-та година во споредба со нивото од 2010-та година. Ова…

 • „VW“ планира да купи удел во „Sixt“

  „VW“ планира да купи удел во „Sixt“

  Германскиот производител на автомобили „Volkswagen Group“ очигледно има намера да купи удел во минхенската компанија за изнајмување автомобили „Sixt“. Двете компании водеа разговори за можен…